Borrell kifejtette, hogy az orosz hadsereg folyamatos előretörése és az Ukrajnát érő folyamatos támadások egyre nagyobb kihívást jelentenek. Hozzátette, hogy Észak-Korea által nyújtott katonai segítség jelentős erőfölényt biztosít Moszkvának, míg az EU fegyverszállítmányai lassan érkeznek, és nem elégségesek ahhoz, hogy kiegyensúlyozzák az erőviszonyokat – írja az Euronews.
„Oroszország havonta 800 ezer lövedéket használ fel, miközben mi most értük el az egymillió lövedék szállítását, amit március végére ígértünk,” jegyezte meg kritikusan.
A főképviselő bírálta az EU lassúságát és az előrelátás hiányát, amikor közös védelmi célokat kellene megvalósítani.
Borrell szerint az olyan javaslatok, mint például a közös adósságkibocsátás a védelmi ipar fejlesztésére, túlságosan időigényesek, és a jelenlegi háború szempontjából irrelevánsak. „Ez a következő háborúra jó lehet, de most arra van szükségünk, hogy azonnal mozgósítsuk az erőforrásokat” – fogalmazott.
Borrell arra is figyelmeztetett, hogy az Egyesült Államok politikai változásai komoly hatással lehetnek az ukrajnai konfliktus kimenetelére. Miután januárban Donald Trump visszatér az elnöki székbe, az EU-nak számolnia kell azzal, hogy Washington jelentősen csökkentheti vagy akár meg is vonhatja az Ukrajnának nyújtott katonai segítséget.
Szerinte ez azt jelenti, hogy Európának önállóan kellene pótolnia az amerikai hozzájárulást – ez egy olyan feladat, amelyre jelenleg nincs felkészülve.
Borrell hangsúlyozta, hogy az ukrajnai támogatás nem csak a kormányfők és diplomaták döntésein múlik, hanem az európai polgárok támogatásán is. „Nem szabad eltitkolnunk a költségeket. Ez a háború pénzbe kerül, és ezt az embereknek meg kell érteniük,” mondta. Szerinte az uniós tagállamoknak őszintén kell beszélniük a közvéleménnyel arról, hogy mi forog kockán Európa biztonsága érdekében.
Borrell szerint az EU most érte el azt a pontot, ahol a további habozás vagy megosztottság Ukrajna vereségéhez és az orosz terjeszkedés megerősödéséhez vezethet.
Ne tegyünk úgy, mintha ez ingyen lenne. Az igazság az, hogy Európa biztonságát most kell megvédeni, és ehhez áldozatokat kell hozni
– zárta gondolatait.
Az interjúval Borrell egyértelműen jelezte, hogy az EU tagállamainak azonnali és egységes fellépése nélkül Ukrajna és a kontinens jövője is veszélybe kerülhet.
Címlapkép forrása: EU