Von der Leyen 27 fős csapata közel fele a jobbközép Európai Néppártból (EPP) érkezik, egy-egy biztos pedig az ultrakonzervatív és a keményvonalas csoportokból. A Néppárt már több alkalommal szövetséget kötött a Patrióták Európáért (PfE) és az Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR) csoportjaival, különösen migrációs és klímapolitikai kérdésekben. A baloldali frakciók – köztük a Zöldek, a Renew és a Szocialisták – kezdeti ellenállása végül alábbhagyott, noha hevesen kritizálták az olyan jelölteket, mint az olasz Raffaele Fitto vagy a magyar Várhelyi Olivér.
Az új Bizottság összetétele az EP júniusi választásainak eredményét tükrözi, amely a választók jobbra tolódását mutatta.
Manfred Weber, az EPP vezetője szerint a szavazás a politikai vezetés stabilitását bizonyítja. Ugyanakkor a baloldali pártok egyre nehezebben találják meg az ellensúlyt a domináns jobboldallal szemben, ami várhatóan a következő öt év meghatározó konfliktusforrása lesz.
De ez az új Bizottságnak is kihívásokat jelent majd: Von der Leyen kiemelt ígéretei között szerepel az EU védelmi iparának fejlesztése, az uniós versenyképesség javítása, valamint a zöld átmenet folytatása, amelyet a keményvonalas jobboldali pártok erősen kritizálnak. Mindemellett hangsúlyozta Ukrajna támogatásának fenntartását és a bevándorlás csökkentését. A Zöldekkel való együttműködést továbbra is fontosnak nevezte, amit Philippe Lamberts volt zöldpárti vezető tanácsadói kinevezése is jelez, de kérdés mi marad az EU-s zöldszabályozosokból.
A politikai feszültségek azonban nem enyhülnek, különösen az EU gyengülő gazdasági növekedése, deindustrializációja és belső megosztottsága miatt.
A közelgő német és esetleg francia választások, valamint Donald Trump tervezett kereskedelmi szankciói újabb kihívások elé állítják az Európai Uniót, miközben a Bizottság politikai irányváltása tovább élezheti a megosztottságot.
Címlapkép forrása: Portfolio