Az Európai Unió Tanácsa jóváhagyta a 2025-ös költségvetés közös szövegét, amelyről az Európai Parlamenttel folytatott tárgyalások során november 16-án született megállapodás. Az összesített kötelezettségvállalások összege 199,44 milliárd euró, míg a kifizetéseké 155,21 milliárd euró, beleértve a többéves pénzügyi kereten (MFF) kívüli különleges eszközökre szánt összegeket. Az MFF kiadási plafonjain belül 800,5 millió eurót különítettek el az előre nem látható szükségletek kezelésére – jelentette be a Tanács.
Az EU éves költségvetése kulcsfontosságú szerepet tölt be a politikai célkitűzések megvalósításában. A kötelezettségvállalások olyan tevékenységekre vonatkozó jogi ígéretek, amelyek több pénzügyi év során valósulnak meg, míg a kifizetések a jelenlegi vagy korábbi évek költségvetési kötelezettségeiből származó kiadásokat fedezik.
A költségvetési folyamat hosszú egyeztetéseken alapult. Az Európai Bizottság július 12-én benyújtott eredeti javaslata 193,05 milliárd euró kötelezettségvállalást és 147,09 milliárd euró kifizetést irányzott elő, kizárva az MFF-en kívüli összegeket. A Tanács szeptember 13-án 191,53 milliárd euró kötelezettségvállalást és 146,21 milliárd euró kifizetést javasolt. Az Európai Parlament október 23-án módosította a számokat, 194,28 milliárd euróra emelve a kötelezettségvállalásokat és 147,90 milliárd euróra a kifizetéseket.
A különbségek miatt novemberben egyeztetett a Kiegyezési Bizottság, amely az EU 27 tagállamának és az Európai Parlament 27 képviselőjének részvételével működik. A megállapodásban a Bizottság közvetítő szerepet játszott.
A költségvetési tárgyalások magyar vezetője, Banai Péter államtitkár kiemelte, hogy a megállapodás kiegyensúlyozott, ugyanakkor megfelelő pénzügyi mozgásteret biztosít az előre nem látható események kezelésére. Nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy
a költségvetés az EU prioritásaira, köztük Ukrajna támogatására és a pandémiát követő helyreállításra is megfelelő forrásokat biztosít.
A 2025-ös költségvetés az EU hosszú távú prioritásainak megvalósítását célozza, beleértve a fenntarthatóságot, az innovációt és a geopolitikai kihívásokra adott válaszokat. Az Ukrajnával való szolidaritás továbbra is központi elem, amelyet a költségvetés egyéb programokon keresztül is támogat.
Az MFF-en kívüli különleges eszközök révén az EU képes lesz reagálni az előre nem látható szükségletekre. Ez különösen fontos az energiaátállás, az éghajlatváltozás elleni küzdelem és a digitalizáció területén, ahol gyors beavatkozásokra lehet szükség.
A költségvetést hivatalosan az Európai Parlament fogja elfogadni, amelynek erre 14 nap áll rendelkezésére. A Tanács és a Parlament közötti megállapodás nyomán a költségvetés végrehajtása 2025 januárjában kezdődhet meg.
A költségvetés az MFF részeként a 2021-2027-es hosszú távú pénzügyi keret ötödik éves költségvetése. Kiegészítő források állnak rendelkezésre a NextGenerationEU keretében, amely az EU pandémiából való kilábalását segíti.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images