António Costa, aki december 1-jén veszi át az Európai Tanács elnöki tisztségét, már régóta az EU politikai színpadának ismert alakja. Hosszú karrierje során pragmatizmusa és humorérzéke miatt kedvelt lett kollégái körében, ami hozzásegítette őt ahhoz, hogy az EU 27 vezetőjének támogatását megszerezve elnyerje a posztot. Costa számára azonban a kihívások most kezdődnek igazán, hiszen az EU-t egy polarizált világban kell egyben tartania.
Costa, akit a Financial Times újságírója egy brüsszeli étteremben interjúvolt meg, kifejtette, hogy egyik legfontosabb feladata az lesz, hogy kezelje az Egyesült Államokkal való kapcsolatokat. Kiemelte:
Európának tapasztalata van Trump elnökségével kapcsolatban, de most fel kell készülnünk egy radikálisabb és határozottabb hozzáállásra.
Véleménye szerint Európa gazdasági és katonai megerősítése kulcsfontosságú lehet az USA-val való tárgyalások során.
A Trump által kilátásba helyezett 20%-os vámok és az esetleges NATO-védelmi kötelezettségek elutasítása Európa számára különösen aggasztó.
Costa azonban úgy látja, hogy az Egyesült Államok érdeke sem az, hogy Európát gazdasági problémákba taszítsa, mivel ez aláásná a közös védelmi erőfeszítéseket.
„Egy erősebb Európa az ő érdekük is” – fogalmazott.
Az EU belső kihívásai sem elhanyagolhatók szerinte: az ambiciózus klímavédelmi tervek, az Ukrajna támogatására irányuló kötelezettségek és a növekvő gazdasági versenyképesség iránti igény mellett Costa az Európa Tanács egyre inkább megosztott tagjai között is egyensúlyozni kényszerül. A keményvonalas pártok megerősödése, köztük Giorgia Meloni, Robert Fico és Geert Wilders vezetésével, tovább bonyolítja a helyzetet.
Costa úgy véli, hogy az EU története azt mutatja, hogy válsághelyzetekben képes a legjobban működni.
Ugyanakkor elismeri, hogy a különböző politikai nézetek és kulturális háttér miatt nem könnyű kompromisszumokat találni. Ennek ellenére optimista: „Európa a sokszínűséget jelenti, és ez a különbözőségek ellenére is előre visz minket.”
A személyes történetek és a politikai elvek nála szorosan összefonódnak. Costa családja aktívan részt vett a portugál diktatúra elleni harcban, ami mély nyomot hagyott politikai hitvallásában. „Ha meg akarjuk őrizni a szabadságot és a demokráciát, minden nap küzdenünk kell érte” – mondta. Ez a hozzáállás tükröződik abban is, ahogyan az EU-t és annak kihívásait szemléli.
Costa a migrációs kérdésről is kifejtette álláspontját, hangsúlyozva, hogy
az EU-nak szüksége van legális bevándorlásra, de egyúttal biztosítania kell határai ellenőrzését is.
Szerinte az eltérő nemzeti identitások és történelmi tapasztalatok megértése elengedhetetlen a közös álláspont kialakításához. Példaként említette Portugália és Lengyelország különböző kulturális hozzáállását a migrációhoz.
Az interjú végén Costa úgy fogalmazott, hogy bár az EU helyzete nehéz, a meglévő kihívások lehetőségeket is teremtenek. Az ő feladata az lesz, hogy ezeket a lehetőségeket kiaknázva egységet teremtsen, és Európa globális szerepét erősítse.
Nagy munka vár ránk, de az Európai Unió eddig mindig megmutatta, hogy képes megbirkózni a kihívásokkal
– zárta gondolatait Costa.
Címlapkép forrása: EU