Donald Trump visszatérésével 10-20 százalékos vámokat helyezett kilátásba az Európai Unióból érkező termékekre, amelyek célja az EU kereskedelmi politikájának és piacnyitásának kikényszerítése.
Az amerikai vámok elsősorban az autóipart és a mezőgazdasági termékeket érintenék, fájdalmas csapást mérve az európai exportorientált gazdaságokra – köztük Németországra és Magyarországra is.
Trump stratégiája része lehet a tárgyalási nyomásgyakorlásnak, hogy előnyösebb kereskedelmi feltételeket vívjon ki az Egyesült Államok számára.
A tárgyalások középpontjában a Mercosur-országokkal kötendő, régóta halogatott kereskedelmi megállapodás áll. Németország, exportorientált gazdaságára hivatkozva, a szerződés gyors megkötését sürgeti, míg Franciaország, politikai és mezőgazdasági aggályokra hivatkozva, akadályozza az előrelépést. A francia Carrefour szupermarketlánc is csatlakozott a Mercosur-ellenes kampányhoz, kijelentve, hogy nem fog húst értékesíteni ezekből az országokból – számolt be a Politico.
Magyarország alternatív javaslatokat tett, például kisebb volumenű kereskedelmi megállapodások kidolgozását a teljes körű egyezmények helyett, és szükség esetén a tárgyalások megszakítását is szorgalmazza.
Az ülés előtt több tagállam is frusztrált a lap szerint, mivel Szijjártó Péter, Magyarország külügyminisztere elnököl, aki támogatja a szorosabb kereskedelmi kapcsolatok fenntartását Kínával és Oroszországgal.
Az EU megosztott abban, hogy a Trump jelentette konfliktust előzékeny diplomáciával vagy határozott kereskedelmi ellenlépésekkel kezelje, miközben az új amerikai kereskedelmi miniszter, Howard Lutnick, már most hangsúlyozza Trump tarifapolitikájának fontosságát.
Címlapkép forrása: EU