Az átszervezés célja a „reformokért cserébe pénz” modell kiterjesztése a következő hétéves költségvetési ciklusra, amely 2028-ban lép hatályba. Az új szabályok értelmében az EU-tagállamok csak kulcsfontosságú gazdasági reformok végrehajtása után férhetnének hozzá saját részesedésükhöz az uniós forrásokból – írja a Politico.
A tervezett reformokat azonban az összes tagállam egyhangúlag kell, hogy jóváhagyja.
Az átszervezés kezdeti szakaszában a 192 fős reformigazgatóságot vonnák össze a helyreállítási egységgel, amely közvetlenül von der Leyen irányítása alá tartozik.
Ezzel a lépéssel csökkenhetne a regionális támogatásokért felelős biztos, Raffaele Fitto szerepe, akit jelenleg erős kritikák érnek az olasz jobboldali miniszterelnökkel, Giorgia Melonival fenntartott kapcsolatai miatt.
Az átalakítás hátterében régóta fennálló kritikák is állnak, így pedig 1200 milliárd eurós egyetlen nagy költségvetés jönne össze, amiben egyben van a Közös Agrárpolitika, a kohéziós támogatások és az új prioritások finanszírozási eszközeinek kifizetése is.
Egyes Bizottsági tisztviselők szerint a reformigazgatóság költséges és hatástalan egységként működött, miközben a helyreállítási alap létrehozása párhuzamosságokat teremtett. Ennek ellenére az igazgatóság az elmúlt években 1800 projektet támogatott, többek között oktatási és adóügyi reformokat, bizonyítva a tagállamok növekvő igényét az uniós támogatások iránt.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images