Ursula von der Leyen bizottságának parlamenti megerősítési folyamata súlyos politikai drámává vált az Európai Parlamentben, miután a biztosjelöltek meghallgatásai során felszínre törtek a pártok közötti ellentétek. Az eredetileg „szuperkeddként” beharangozott ülésnapon, ahol hat alelnök-jelöltet is meghallgattak, a képviselők nem jutottak megállapodásra a kinevezésekről, ami a döntési folyamat határozatlan időre történő elhalasztását eredményezte – írja az Euronews.
A politikai patthelyzet hátterében pártrivalizálások, stratégiai vétók és nemzeti érdekek összefonódása áll.
Az Európai Néppárt (EPP) célja, hogy jobbra tolódó többséget építsen az Európai Parlamentben, együttműködve a Konzervatívok és Reformerek frakciójával (ECR). Ez azonban éles ellenállást váltott ki a szocialisták, liberálisok és zöldek részéről, akik a pro-európai többséget próbálják fenntartani.
Az EPP kulcsszerepet játszott az időzítések stratégiai alakításában is, például a spanyol szocialista Ribera meghallgatásának utolsó helyre sorolásával, megakadályozva az azonnali retorziót a mérsékelt baloldali tömbtől. Eközben a szocialisták és liberálisok visszatartották a magyar biztosjelölt, Várhelyi Olivér jóváhagyását, tovább mélyítve a patthelyzetet.
Az EPP-t aggasztja, hogy Orbán Viktor kormányfő esetleg nem nevez ki új biztosjelöltet Várhelyi elutasítása esetén, ami az új Bizottság működőképességét veszélyeztetné.
Von der Leyen bizottsági elnök megpróbált közvetíteni a pártok között, azonban eddigi erőfeszítései nem hoztak áttörést. A liberálisok és zöldek határozottabb fellépést sürgetnek a jobbközép koalícióval szemben, miközben az EPP elnöke, Manfred Weber a liberálisokat és szocialistákat vádolja felelőtlen taktikázással.
Mindeközben egy lehetséges kompromisszum körvonalazódik, amely bizonyos portfóliók átcsoportosítását és a politikai követelések enyhítését tartalmazhatja. Így például Várhelyitől elkerülhetnének a reprodukciós jogok, valamint az állategészségügyi terület.
Az EPP célja egy új, jobboldali többség létrehozása, amely hosszú távon leválthatná a kereszténydemokraták, szocialisták és liberálisok által uralt középutas koalíciót. Hogy a jelenlegi politikai válság a „Venezuela-blokk” megerősödéséhez vezet-e, még kérdéses, de az alapokat már elkezdték lefektetni.
Címlapkép forrása: Portfolio