A cseh kormány friss terve, hogy visszamenőlegesen csökkenti a napelemes rendszerek támogatását, amely a 2009-es évtől kezdődően érinti a fotovoltaikus rendszereket, több fejlesztő haragját váltotta ki, akik most perrel fenyegetnek, mivel jelentős pénzügyi veszteségektől tartanak – írja a Financial Times.
A cseh kormány a támogatási szabályok átírását a költségvetési megszorítások szükségességével indokolja. Az állami pénzügyi helyzetet figyelembe véve a prágai kabinet úgy véli, hogy a napelemes iparág finanszírozása már túl nagy terhet ró a költségvetésre, és ezért szükséges a támogatások csökkentése. A kormány azzal érvel, hogy
a napenergia szektor növekvő költségeit nem szabad a csehek adófizetőire hárítani, miközben igyekszik a költségvetési hiányt csökkenteni és fenntartható módon kezelni a zöld átmenetet.
Ez a döntés a cseh kormány számára egyensúlyozási problémát jelent: bár az ország szeretné felgyorsítani a megújuló energiaforrások elterjedését, a pénzügyi korlátok és az energiaellátás biztosítása érdekében a támogatások csökkentése vált szükségessé. Az iparági szereplők azonban ezt úgy értékelik, hogy a kormány gyakorlatilag hátráltatja a megújuló energia szektor fejlődését, mivel a retroaktív támogatáscsökkentés bizonytalanabbá teszi a jövőbeni befektetéseket és projektfinanszírozást.
Állítják, a javasolt változtatások csődhöz vezethetnek és milliárdos befektetéseket törölhetnek el, miközben a cseh kormány arra hivatkozik, hogy a költségvetési megszorítások miatt szükség van a támogatások csökkentésére, hogy ne terheljék túl az adófizetőket.
Ez a vita egy szélesebb európai trend részeként zajlik, mivel olyan országok, mint Lengyelország és Németország is újragondolják a megújuló energiaforrások támogatásait. Az Európai Bizottság figyelemmel kíséri a cseh döntést, mivel az hatással lehet az EU klímacéljainak elérésére. Az iparági vezetők attól tartanak, hogy
ezek a lépések aláássák a jövőbeni megújuló energia befektetéseket az egész EU-ban, és veszélyeztethetik a folyamatban lévő projekteket, amelyek kulcsfontosságúak a zöld átmenethez.
A cseh napelem-ipar hosszú ideje a kormány által támogatott finanszírozásra épített, és az ország napelem parkjai egy 20 éves támogatási rendszer révén indultak el. Azonban a legújabb politikai változtatás azt a félelmet kelti, hogy Csehország vonzó piacává válhat a napelemek telepítése szempontjából, ezzel késleltetve a zöld energia térnyerését és növelve az energiaimport függőséget.
A probléma az, hogy ha a cseh fejlesztők perelnek a napelemtámogatások miatt, akkor az az Európai Unió Bíróságáig mehet, ahol precedensértékű, uniós szinten kötelező érvényű döntés születhet. Mivel van ráció a cseh kormány érvelésében, miszerint a támogatások kifizetésekor nem lehetett tudni, hogy az átvételi árak 20 éves távlatban hogyan alakulnak, és szélsőséges esetben az EU-s szabályok engedik a támogatások átírását, egy a telepítőknek kedvezőtlen ítélet a magyar tulajdonosokat is hátrányosan érintheti.
Címlapkép forrása: 2017 VCG