Lábon lövi magát Európa a Magyarországot is sújtó vasszigorral
Uniós források

Lábon lövi magát Európa a Magyarországot is sújtó vasszigorral

Portfolio
Az EU kormányai által tervezett költségvetési megszorítások veszélyeztetik a régió gazdasági növekedését, miközben az Egyesült Államokkal folytatott versenyben is nő a kontinens lemaradásat. A gazdasági szakértők szerint az uniós költségvetési szabályok szigorítása a szükséges beruházások elmaradását és hosszú távon gyenge gazdasági teljesítményt eredményezhet.

Az EU kormányai évről évre csökkentik a költségvetési hiányt, hogy elérjék a GDP 60%-os adósságarányt, miközben a tagállamoknak legfeljebb 3%-os hiányt kell tartaniuk. Azonban a szigorú fiskális szabályok közepette, amikor Európa gazdasági motorja, Németország is komoly kihívásokkal küzd, a szükséges beruházások terén továbbra is jelentős lemaradás tapasztalható a globális versenytársakkal, például az Egyesült Államokkal szemben – írja elemzésében a Financial Times.

A Bruegel kutatóintézet vezetője, Jeromin Zettelmeyer szerint

a költségvetési megszorítások nem fogják segíteni a globális versenyképesség javítását, mivel az EU gazdasága évről évre egyre kevesebb beruházást vonz.

A Goldman Sachs európai közgazdásza, Filippo Taddei is arra figyelmeztetett, hogy

a költségvetési konszolidáció mindössze 0,35 százalékkal csökkentheti az eurozóna növekedését 2025 és 2027 között, ami évről évre visszavetheti a régió gazdasági teljesítményét.

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) a beruházások elmaradása miatt már leminősítette az eurozóna növekedési előrejelzését: jövőre mindössze 1,2%-os növekedést várnak. Ezzel szemben az Egyesült Államok gazdasága 2,2%-os növekedéssel számolhat, miközben a washingtoni politikai döntéshozók továbbra is expanzív fiskális politikát folytatnak.

Ahogy arról részletes cikkünkben írtunk: az EU nemcsak a GDP-adatokban, de a termelékenységi mutatókban is folyamatosan lemarad az USA-tól, és ha az 50 amerikai tagállam közé tartozna, a harmadik legszegényebb lenne.

Az elemzés szerint Európa gazdaságának hosszú távú versenyképességét fenyegető fő tényezők között szerepel az elöregedő társadalom, a klímaváltozás elleni küzdelem és a védelmi kapacitások növelése. Az

EU évi 800 milliárd eurónyi köz- és magánberuházásra lenne szüksége, hogy megőrizze gazdasági versenyképességét.

Azonban a szigorodó fiskális politika és a globális versenyhelyzet nem kedvez a szükséges beruházásoknak.

Idén életbe léptek az EU-ban a stabilitási és növekedési paktum új szabályai, amelyek ugyan mozgásteret adnak a kormányoknak a beruházások támogatására – ezek levonhatók, ha a gazdasági ellenállóképességet, vagy a zöldátállást finanszíroznak a hiánykeretből –, de így is számos megkötést tartalmaznak. Nyáron a költségvetési fegyelem betartatása miatt újraindultak a túlzottdeficit-eljárások is, amelyek 7 országot, köztük Magyarországot és Franciaországot is sújtanak.

A szakértők viszont azt állítják, hogy ez káros: szerint Európa gazdaságának fellendítésére egy radikálisabb gazdaságélénkítési stratégia szükséges, mivel a világ más részein is megnövekedtek a költségvetési hiányok és az államadósságok. Az EU-tagállamoknak hamarosan új költségvetési terveket kell bemutatniuk Brüsszelnek, és az egyes országok közötti eltérő gazdasági helyzetek tovább nehezítik a közös döntések meghozatalát. A cikkben megszólaló elemzők szerint a jövőben Európának újra kell gondolnia, hogyan érheti el a kívánt gazdasági növekedést és versenyképességet a globális gazdaságban.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

Az Európai Unió finanszírozásával. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Bizottság hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem az Európai Bizottság nem vonható felelősségre miattuk.
RSM Blog

A HR hatása az M&A ügyletekre

Az emberi erőforrásokkal összefüggő kérdések és kockázatok megértése egy tranzakciós folyamat során általában a második legfontosabb lépés egy tranzakciós célpont értékelésekor. A H

Holdblog

Ilyen jól úsznak a kenguruk?

Új-Zéland az élen jár a lakosságarányos olimpiai érmek számában. Ausztrália pedig 27 milliós lélekszáma ellenére sem tud kiesni az éremtáblák első 10 helyéről. De miért... The post Ily

Tematikus PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Mérgező víz folyik a csapból? Itt a térkép, több százezer magyart érinthet

Vezető modellező/ pénzügyi modellező

Vezető modellező/ pénzügyi modellező
Díjmentes előadás

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez

Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.

Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Ügyvédek

A legjobb ügyvédek egy helyen

Agrárszektor Konferencia 2024
2024. december 4.
Graphisoft - Portfolio Construction Technology & Innovation 2024
2024. november 27.
Mibe fektessünk 2025-ben?
2024. december 10.
Property Awards 2024
2024. november 28.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet
P063514-302711