Az Európai Uniónak új, saját forrásokra van szüksége a 2028-34 közötti időszakra szóló hosszú távú költségvetésének finanszírozásához és a polgárok számára megoldások biztosításához – mondta Serafin az Európai Parlament képviselőinek meghallgatásán az Euronews összefoglalója szerint.
Kiemelte, hogy az előrehaladás ebben a kérdésben nem megfelelő, és sürgette, hogy a Tanács legkésőbb az év elején kezdje meg a tárgyalásokat.
Az EU közös költségvetésének finanszírozása szerinte kétféleképpen lehetséges: a tagállamok közvetlen hozzájárulásaival vagy saját források révén, mint például a vámok és az áfa alapú hozzájárulások. Az új Európai Bizottság számára az új saját források kiemelt jelentőségűek. Az Európai Bizottság becslései szerint az EU-szintű új adók – például a szén-dioxid-kibocsátásra és nagy multinacionális vállalatokra kivetett adók bevezetése 2026-ra – évente körülbelül 36 milliárd eurót biztosíthatnak 2028-tól kezdődően.
Serafin hangsúlyozta, hogy a mandátuma az új saját forrásokra való összpontosítást jelenti, de ígéretet tett arra, hogy mindent megtesz azért, hogy a tagállamokat rávegye arra, hogy inkább uniós, mintsem nemzeti szinten költsenek.
A pénzügyminiszterek számára logikus lenne, hogy például a védelmi kiadásoknál az EU-n keresztül történő finanszírozást részesítsék előnyben, mivel ez olcsóbb lehet a tagállamoknak.
Az új és régi prioritások, mint például a mezőgazdaság, a zöld átmenet, a védelem és a biztonság finanszírozása 2027 után központi kérdése volt az EP képviselőknek, akik Serafint kérdezték a költségvetés jövőjéről. A következő hosszú távú költségvetés tárgyalásai 2025 nyarán kezdődnek, de a régiók és fővárosok már most nyomást gyakorolnak a Bizottságra, hogy hagyjon fel azzal a tervvel, amely az összes programot egyetlen, tagállamokra lebontott közös kasszába helyezné.
Serafin a következő ötéves ciklusban kevesebb, de célzottabb programokat és minden ország számára egy tervet szeretne, amely kulcsfontosságú reformokat kapcsol össze a befektetésekkel.
Célja egy rugalmasabb, célzottabb, hatékonyabb és egyszerűbb uniós költségvetés, amely ugyanakkor ambiciózus mind a méretében, mind a kialakításában.
Csalásellenes biztosként Serafin erősíteni kívánja az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) és az Európai Ügyészség (EPPO) közötti együttműködést az uniós források gyorsabb visszaszerzése érdekében. Hangsúlyozta, hogy mindent meg kell tenni a csalás és a szervezett bűnözés felszámolása érdekében az EU-ban, ami biztosítaná, hogy az adóbevételek a csalók helyett az EU kulcsfontosságú kihívásainak kezelésére legyenek fordítva.
A jogállamisági jelentés és az uniós költségvetés közötti szorosabb kapcsolat létrehozása szintén hozzájárulhat az uniós értékek tiszteletben tartásához, tette hozzá Serafin.
Serafin valószínűleg megkapja az Európai Parlament támogatását, de az új Európai Bizottságnak november végéig plenáris szavazáson is át kell mennie, mielőtt várhatóan december elején hivatalba léphet.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images