Orbán Viktor: vita nélkül elfogadtuk a versenyképességi paktumot az EU-val
Uniós források

Orbán Viktor: vita nélkül elfogadtuk a versenyképességi paktumot az EU-val

Sikerült elfogadnunk egy versenyképességi paktumot, ami öt évig az Európai Unió fókuszában lesz – mondta el Orbán Viktor miniszterelnök az Európai Tanács budapesti informális csúcstalálkozóján. Mint Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, valamint Charles Michel, az Európai Unió Tanácsának leköszönő elnöke ismertette, a tőkepiaci unió teljes megvalósításáról sikerült megállapodni. Emellett szabályozáscsökkentés és az innováció fokozottabb támogatása is bekerült a paktumba.

Az európai vezetők az Európai Politikai Közösség (EPC) ötödik, csütörtöki találkozóját követően, a budapesti tanácskozáson tárgyaltak egy új európai versenyképességi megállapodásról, amelynek célja az Európai Unió jövőállóbbá és autonómabbá tétele. Az ülés hátterében olyan korábbi nyilatkozatok állnak, mint a Versailles-i és Granadában kiadott közös nyilatkozatok, valamint a 2024-2029-es stratégiai napirend, amelyek mind az EU hosszú távú versenyképességének és gazdasági prosperitásának növelését célozták.

Orbán: vannak vitáink a Bizottsággal, de von der Leyen most a vendégünk

Orbán Viktor miniszterelnök beszéde elején von der Leyenhez hasonlóan elítélte a tegnapi amszterdami antiszemita támadásokat.

Ezután a kormányfő arról beszélt, hogy bár több vitája is van a magyar kabinetnek Brüsszellel, de „von der Leyen most a vendégünk”, ezért egyáltalán nem volt közöttük vita, így a versenyképesség témájában egy nagyon fontos paktum született meg. „A következő öt évre ez a nyilatkozat a munkánk középpontjába állítja a versenyképességet. Lassabb volt a növekedésünk, mint az Egyesült Államoké vagy Kínáé, az EU részesedése a világkereskedelemben csökken, míg az uniós vállalatok háromszor magasabb árat fizetünk, mint a riválisaink” – mondta el Orbán Viktor.

A miniszterelnök közölte, hogy megállapodtak, hogy drasztikusan könnyítik a szabályozási terheket, főként a jelentéstételi kötelezettségeket.

Azt is kijelentette, hogy az energiaárak-csökkentéséről is megállapodnak, valamint egy új iparpolitikát hoznak létre. Orbán Viktor kijelentette, hogy elhatározták, hogy a tőkepiaci uniót teljes egészében megvalósítjuk. Tesznek lépéseket, hogy az európai befektetéseket aktívabban fektessék be innovatív projektekbe.

Továbbá a miniszterelnök bejelentette, hogy minden új uniós szabályozás előtt megvizsgálják annak hatását a versenyképességre.

A találkozón Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke elbúcsúztatta Charles Michelt, aki leköszönő elnökként most utoljára vett részt uniós csúcstalálkozón. Megemlékezett, hogy az elmúlt öt évben számos krízist – például az orosz-ukrán háborút, a koronavírus-járványt – éltek meg és kezeltek együtt.

Majd bejelentette, hogy telefonon gratulált Donald Trumpnak a megválasztásához, továbbá egyeztetésükön szó esett Ukrajna stabilitásáról és jövőbeli támogatásáról.

Von der Leyen közölte, hogy a fő téma a versenyképesség volt, amelyben először feltérképezték Európa meglévő erősségeit – így az egyetemes oktatási rendszert, valamint az európai jóléti életkörülményeket, továbbá a CO2-kibocsátáscsökkentésben elért eddig eredményeket.

Három fő célt határoztak meg:

  1. Bár sok az áttörő kutatás Európában, de ezek eredményeit nem itt vezetik be a piacra, ezért a legfontosabbnak azt tartják, hogy jobban összehangolják a 27 tagállam piaci szabályozásait, főként a startupoknak. Mint von der Leyen ismertette, hogy a szabályozások összehangolásában, a piacra lépés és tőkebevonzás javításában a Letta-jelentésre támaszkodtak. Idekapcsolódva a másik legfontosabb döntés, hogy a tagállamok megállapodtak a tőkepiaci unió bevezetéséről, amiben elsőként a megtakarítások piacot hangolják az EU-n belül.
  2. Az ipari szereplőket megkérdezik, hogy a 2050-es klímasemlegességi cél eléréséhez milyen támogatásra van szükségük. Ennek kapcsán beszéltek a magas energiaárakról is, amelyeket a megújulók arányának növelésével csökkentenének.
  3. Harmadsorban az EU külső, stratégiai nyersanyagfüggőségét akarják csökkenteni. Ezt két megoldáson keresztül valósítanák meg az Európai Bizottság elnökének beszámolója szerint: megerősítik a körforgásos gazdaságot, valamint a világ más országaival is együttműködnek

Megszületett a budapesti nyilatkozat is

A másfél éve tartó versenyképességi tárgyalások középpontjában több kulcstéma áll: az Egyesült Államokkal és Kínával szemben meglévő innovációs és termelékenységi különbségek csökkentése, az egységes piac megerősítése, a megtakarítások és befektetések ösztönzése, valamint egy tőkepiaciunió létrehozása – amint azokat Enrico Letta korábbi olasz miniszterelnök és a Jacques Delors Intézet elnöke, valamint a korábbi EKB-elnök Mario Draghi jelentései javasolták.

Az Európai Unió – mint azt Orbán Viktor, Charles Michel tanácsi elnök és Ursula von der Leyen bejelentették – a tagállamok vezetői végül egy kicsit semmitmondó, de legalább konkrét határidőket meghatározó nyilatkozatot fogadtak el, amely tartalma megegyezik a Letta- és Draghi-jelentések javaslataival. Korábban a magyar kormány egy saját ajánláscsomagot ígért, de a végeredmény nem sokban tér el a versailles-i és granadai felhívásoktól.

A nyilatkozatban az EU vezetői hangsúlyozták a stratégiai energiaszuverenitás és klímasemlegesség fontosságát 2050-ig. Ehhez egy teljesen integrált Energiaunió kiépítését és a megújuló energiák terén történő gyors előrelépést szorgalmazzák. Ezzel egyidejűleg a nyilatkozat előrevetíti az energiaárak volatilitásának kezelésére irányuló intézkedéseket, és egy új Körforgásos Gazdasági Törvény bevezetésére szólít fel, amely a nyersanyagok fenntarthatóbb felhasználását segíti.

Az EU vezetői elkötelezettek a munkaerőpiac fejlesztése és a digitális transzformáció mellett, különös figyelmet fordítva a magasan képzett munkaerőre, az innovatív gazdaság nyújtotta lehetőségek kihasználására, és az adatbiztonság garantálására.

A digitális ágazat erősítésére konkrét javaslatokat várnak az Európai Bizottságtól 2025 júniusáig.

Az új versenyképességi megállapodás elérése jelentős befektetéseket igényel mind az állami, mind a magánszektor részéről.

Ennek érdekében az EU vezetői a többéves pénzügyi keretet, a Tőkepiaci Uniót és az Európai Beruházási Bank megnövekedett szerepvállalását emelték ki, valamint új saját források bevezetésének lehetőségét is mérlegelik.

Az EU a globális kereskedelemben is fenntartja nyitott és fenntartható politikáját, amely a gazdasági diverzifikáció és a nemzetközi partnerségek bővítésére irányul.

A Budapest Nyilatkozat zárszavában felszólítja az EU intézményeit és tagállamait, hogy haladéktalanul valósítsák meg az új versenyképességi megállapodás célkitűzéseit.

Az elkövetkező évben rendszeresen felülvizsgálják a megvalósítás előrehaladását, hogy az Unió megfeleljen az új geopolitikai kihívásoknak, és versenyképes maradjon a globális színtéren.

Külpolitikai nézeteltéréseket is tárgyaltak

Tervben, hogy a grúziai parlamenti választásokat követően az EU vezetői áttekintik az ország jelenlegi politikai helyzetét és a jövőbeli együttműködési lehetőségeket, valamint a csatlakozási tárgyalások folytatásának kilátásait. A budapesti csúcs előtt azonban Emmanuel Macron francia elnök, Olaf Scholz német kancellár és Donald Tusk lengyel miniszterelnök közös nyilatkozatot adott ki, hogy nem támogatják a menetrend folytatását az októberi választások kivizsgálásáig, valamint az antidemokratikus, az EU által bírált törvények módosításáig.

Az EBESZ/ODIHR előzetes értékelése alapján a központi választási bizottságra és más illetékes hatóságokra vonatkozó felszólítások célja, hogy a választási szabálytalanságokat átlátható módon, függetlenül kivizsgálják. Michel már korábban kijelentette, hogy a grúz vezetés lépései, köztük a "külföldi befolyás átláthatóságáról szóló törvény" elfogadása, ellentétesek az EU alapértékeivel, és akadályozzák Grúzia EU-csatlakozási folyamatát. Az EU ugyanakkor továbbra is támogatja a grúz népet az uniós integráció felé vezető úton.

Ehhez képet Orbán Viktor miniszterelnök elsőként gratulált a grúz miniszterelnöknek a választások után, majd két nappal később az országba látogatott, így kevés esély látszott a konszenzus kialakítására.

A sajtótájékoztatón, Charles Michel, az Európai Tanács leköszönő elnök elmondta, hogy a belső piac fragmentációja kihívásokat jelent, és szükséges a tőkepiaci unió bevezetése, valamint az innovációba és a kutatásokba való nagyobb arányú befektetés. Közölte, hogy az Európai Befektetési Bankot intenzívebben bevonnák a programok és versenyképességi célok finanszírozásába.

Donald Trump visszatért, de Európa nem fél

Ursula von der Leyen arra a kérdésre, hogy milyen kockázatokat lát Donald Trump amerikai elnök megválasztásában, aki vámok kivetését ígérte Európára, azt mondta: a lehetséges együttműködési területekre koncentrálna az EU. Így például a meglévő orosz LNG-szállítmányok amerikai tranzittal való kiváltásánál lát erre lehetőséget.

Orbán Viktor miniszterelnök azt mondta, hogy nem lesz egyszerű Trumppal a vámokról tárgyalni, és szerinte keményen kell egyeztetni a megválasztott elnökkel, hogy egy „jó üzletet köthessünk”.

Címlapkép forrása: MTI Fotó/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher

Az Európai Unió finanszírozásával. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Bizottság hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem az Európai Bizottság nem vonható felelősségre miattuk.
RSM Blog

A HR hatása az M&A ügyletekre

Az emberi erőforrásokkal összefüggő kérdések és kockázatok megértése egy tranzakciós folyamat során általában a második legfontosabb lépés egy tranzakciós célpont értékelésekor. A H

Holdblog

Ilyen jól úsznak a kenguruk?

Új-Zéland az élen jár a lakosságarányos olimpiai érmek számában. Ausztrália pedig 27 milliós lélekszáma ellenére sem tud kiesni az éremtáblák első 10 helyéről. De miért... The post Ily

Tematikus PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Mérgező víz folyik a csapból? Itt a térkép, több százezer magyart érinthet

Vezető modellező/ pénzügyi modellező

Vezető modellező/ pénzügyi modellező
Díjmentes előadás

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez

Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.

Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó raktárak és logisztikai központok

A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen

Agrárszektor Konferencia 2024
2024. december 4.
Graphisoft - Portfolio Construction Technology & Innovation 2024
2024. november 27.
Mibe fektessünk 2025-ben?
2024. december 10.
Property Awards 2024
2024. november 28.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet
P063514-302711