Kubilius szerint 2028-ig legalább 10 milliárd eurót kell fordítani a védelmi képességek fejlesztésére, valamint további 200 milliárd euróra lesz szükség a katonai infrastruktúra korszerűsítésére és 500 milliárdra az európai légvédelmi pajzs kiépítésére.
Kubilius világossá tette, hogy a megnövekedett védelmi kiadások szükségességét
nem Donald Trump nyomása indokolja, hanem Vlagyimir Putyin fenyegetése, aki az EU számára valós kockázatot jelent.
Az új biztos szerint az EU megmutathatja Putyinnak, hogy képes megvédeni magát, ha valóban szán elegendő forrást védelmi képességeinek megerősítésére.
Jelenleg a NATO 23 tagállama közül még mindig heten nem teljesítik azt a kötelezettséget, hogy GDP-jük legalább 2%-át védelmi kiadásokra fordítsák.
Az Európai Bizottság becslése szerint évente 50 milliárd euróra lenne szükség, hogy az Európai hadipar versenyképes maradjon az olyan globális szereplőkkel szemben, mint az Egyesült Államok és Kína.
Kubilius javaslata szerint, ha minden uniós tagállam teljesítené a 2%-os GDP-arányos védelmi kiadási célt, további 60 milliárd euró bevonására nyílna lehetőség évente. A finanszírozási kérdések kapcsán ugyan kerülte az eurokötvények említését, de
szükségesnek nevezte az EU következő hosszú távú költségvetésének megemelését.
Az új, teljes Ursula von der Leyen vezette Bizottság jelöltjei még az Európai Parlament jóváhagyására várnak, melyre várhatóan november végén kerül sor egy strasbourgi plenáris ülésen.
Címlapkép forrása: EU