Ujvári Balázs, az Európai Bizottság szóvivője részletezte a helyzetet:
A Bizottság felhívást küldött az első kényszerítő bírság megfizetésére, amelyben felszólította Magyarországot, hogy 2024. október 31-ig fizessen 93 millió eurót. Magyarország nem fizette ki az összeget a megadott határidőn belül.
A felszólítás egy júniusi európai bírósági ítélet következménye, amely egy 2020-as döntés be nem tartása miatt rótt ki szankciókat Magyarországra.
A büntetés két részből áll: egy egyszeri 200 millió eurós bírságból, valamint napi egymillió eurós kötbérből.
A magyar kormánynak három és fél év állt rendelkezésére, hogy az uniós jogszabályokkal összhangba hozza menekültügyi szabályozását. Ez nem az illegális bevándorlók automatikus befogadását jelentette volna, hanem az EU-s normáknak megfelelő eljárásrend kialakítását, beleértve a jogosultsággal nem rendelkezők kiutasítását is. Mivel a magyar fél nem tett lépéseket az ügy rendezésére, most szembesülnie kell a pénzügyi szankciókkal.
A 200 millió eurós bírság fizetési határideje már lejárt, míg a most követelt 93 millió euró - ami háromhavi kényszerítő bírságnak felel meg - november 19-ig esedékes.
Ha ez az összeg sem érkezik meg, november 20-tól az Európai Bizottság már 293 millió eurót, valamint kamatokat fog követelni.
Az uniós szabályok értelmében ezt az összeget a Magyarországnak járó támogatásokból kellene visszatartani.
Azonban úgy tűnik, a Bizottság nehézségekbe ütközik e téren. Információk szerint nemcsak hogy ekkora összeg nem áll egyben rendelkezésre, de még kisebb tételek összeadásával sem érhető el a kívánt nagyságrend. Egyszerűen nincs ennyi pénznek megfelelő magyar kifizetési igény, amiből le lehetne vonni a büntetést.
Címlapkép forrása: EU