Sauli Niinistö, Finnország korábbi elnöke az Európai Bizottság felkérésére készítette el a jelentést, amely az EU biztonsági szükségleteit értékeli az Oroszország Ukrajna elleni háborúja, Moszkva hibrid fenyegetései és a természeti katasztrófák fokozódása tükrében.
A meghatározó feladat ma az, hogy biztosítsuk, hogy képesek legyünk biztonságot nyújtani az európaiaknak úgy, hogy minden kockázatra felkészülünk, és ez a kockázati skála hatalmas
- nyilatkozta Niinistö a jelentés bemutatásakor.
A dokumentum javaslata szerint
az EU teljes költségvetésének legalább 20 százalékát kellene a biztonságra és a válsághelyzetekre való felkészültségre fordítani.
Ez jelentős növekedést jelentene, hiszen a jelenlegi, 2027-ig tartó költségvetés 1,2 milliárd eurót tesz ki, ami az EU GDP-jének nagyjából 1 százaléka.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke támogatja a kezdeményezést, és ismételten felszólította az uniós kormányokat, hogy fokozzák felkészültségüket az orosz agresszióval szemben.
Putyin Ukrajna elleni háborúja jelenti a legnagyobb veszélyt a biztonságunkra, ezért fokoznunk kell erőfeszítéseinket, tudva, hogy a legrosszabbra való felkészülés segíthet megelőzni a legrosszabbat
- mondta von der Leyen.
A jelentés több konkrét javaslatot is tartalmaz. Niinistö szerint az európai polgároknak fel kellene készülniük arra, hogy legalább 72 órán át kitartó készleteket halmozzanak fel. Emellett szorgalmazza a védelmi ágazatba történő magánbefektetések ösztönzését és az Európai Beruházási Bank mandátumának kiterjesztését, hogy a védelmi szektorban is beruházhasson.
Az EU-nak növelnie kell a közös védelmi kiadásokat - mondta a volt finn elnök, megjegyezve, hogy az uniós források teljes volumene a nemzeti költségvetésekhez képest nem elegendő ahhoz, hogy valóban hatással legyen a védelmi piacra.
A javaslatok időzítése különösen fontos, hiszen a blokk következő hétéves költségvetéséről szóló tárgyalások hamarosan kezdetüket veszik. A pénzszűkében lévő kormányok már most is vonakodnak attól, hogy több pénzt adjanak Brüsszelnek, így a biztonsági kiadások növelése komoly vitákat válthat ki.
Von der Leyen szerint a védelemre szánt további pénzeszközöknek vagy a tagállamok hozzájárulásaiból, vagy a költségvetés új, saját bevételi forrásainak létrehozásából kellene származniuk.
E két elem valamelyikében kell eldöntenünk, hogyan lépünk tovább
- fogalmazott az Európai Bizottság elnöke.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images