A kérdésekre válaszolva a bizottság képviselője elmondta, hogy tudomásul veszik a 17 tagállam – köztük Németország, Franciaország, Hollandia és Portugália – által kiadott különböző nyilatkozatokat, amelyek korainak nevezték a szombaton megtartott, csalási vádakkal illetett grúziai választások után a kormányfő útját.
De jelezték, az EU egységes álláspontja a demokratikus reformok támogatása mellett áll. A sajtótájékoztatón említették, hogy a nemzetközi megfigyelők komoly szabálytalanságokat tapasztaltak az idei grúziai választások során, amelyek vizsgálatára sürgetik a hatóságokat az uniós testületből.
Orbán Viktor nyilatkozataival kapcsolatban, amely szerint a grúziai választások szabadok és demokratikusak voltak, a bizottság szóvivője jelezte, hogy
a nemzetközi megfigyelők nem osztották ezt a véleményt, és a választásokat nem nyilvánították szabadnak és tisztának.
A sajtótájékoztató végén kérdés merült fel, hogy a magas szintű uniós képviselők látogatnak-e Grúziába, de a bizottság nem tudott konkrét információt adni erről. A helyzet fejleményeit folyamatosan figyelemmel kísérik, és a következő EU Külügyminiszteri Tanács ülése során várhatóan további lépéseket tárgyalnak.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images