Az EKB úgy véli, hogy kizárólag neki kellene a digitális euró projekttel foglalkoznia, azért, hogy a tagállami politikai beavatkozások nehogy veszélybe sodorják Európa bankrendszerét. Eközben az EU-tagállamok nagyobb kontrollt szeretnének, aggodalmukat kifejezve a jegybanki dominancia kockázatai miatt – írja a Politico.
Harminc évvel azután, hogy az EKB a régió fő monetáris szabályozójává vált, egyre élesebb ellentét bontakozik ki a technokrata irányítás és a demokratikus felügyelet között.
A kormányok szerint a digitális euró nem csupán monetáris kérdés, hanem az egész pénzügyi szolgáltatási szektort is érinti.
Bár az EKB saját hatáskörének tekinti a pénzkínálat feletti felügyeletet, egyes országok azzal érvelnek, hogy az uniós szerződések csupán korlátozott banki ellenőrzést biztosítanak az EKB számára, és hangsúlyozzák az Európai Tanács és az Európai Parlament szerepét a valuta szabályozásában.
Brüsszelben a politikai vezetők egyre jobban aggódnak a közvélemény fogadtatása miatt, mivel egyes diplomaták attól tartanak, hogy egy túlságosan technokrata projekt nem biztos, hogy népszerű lesz a piacon.
Emellett attól is tartanak, hogy ha az EKB túlzott hatáskört kap a digitális euró felett, az veszélyeztetheti a bankok stabilitását, ha a polgárok válság idején nagy mennyiségű digitális pénzt vonnának ki.
Az EKB támogatóinak álláspontja szerint azonban ez a szintű ellenőrzés elengedhetetlen ahhoz, hogy a politikai nyomás ne befolyásolja a bankok stabilitását.
Egy lehetséges kompromisszum az lehetne, ha a törvényhozók meghatároznák a limit paramétereit, de az EKB-é maradna a végső döntés. Azonban a digitális euró jövője így is kérdéses marad, hiszen a vita legfőbb kérdése: vajon egy olyan eszköz, amely az amerikai fizetési rendszerek dominanciájának ellensúlyozására jött létre, meg tudja őrizni a demokratikus támogatást, ha elsődlegesen technokraták irányítják?
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images