Olyan szigorítás jöhet a migrációs paktumban, amit kilenc éve nem mertek meglépni
Uniós források

Olyan szigorítás jöhet a migrációs paktumban, amit kilenc éve nem mertek meglépni

Szabó Dániel, Brüsszel
Az Európai Unió tagállamai már egy új, hatékonyabb kiutasítási rendszerrel egészítenék ki a nyáron elfogadott migrációs paktumot. Annak ellenére, hogy a dokumentum sok szempontból megfelel a korábbi javaslatoknak, a visszatoloncolásra és határellenőrzésekre vonatkozó további szigorítási javaslatokról tárgyalnak. Magyarország, miközben hivatalosan is bejelentette, hogy nem kíván részt venni az új uniós menekültügyi rendszerben, újabb konfliktusokat generálhat Brüsszellel, hiszen a jogszabályok módosításához a többi tagállam egyhangú beleegyezése szükséges.

Kilenc évnyi tárgyalás után idén nyár elején az Európai Unió elfogadta a migrációs paktumot. A dokumentum célja, hogy közös szabályozást vezessen be a migráció kezelésére az EU tagállamaiban, ezzel válaszolva a menekültügyi rendszer számos kihívására.

Ahogy arról írtunk, a paktum több pontja is nagyjából az, amit Magyarország már 2015 óta igényként megfogalmazott, része többek között a külső határok megerősítése, gyors és hatékony menekültügyi eljárások bevezetése, valamint a tagállamok közötti szolidaritási mechanizmusokat előirányozása.

A külső határok megerősítésén túl a paktum célja az illegális bevándorlás visszaszorítása és a legális migráció támogatása, különösen a képzett munkaerő bevonzása érdekében. A paktum továbbá lehetővé tenné, hogy az EU külső országokkal együttműködjön menekültügyi központok létrehozásában, így a menedékkérelmek kezelése már az EU határain kívül megkezdődne.

Így Orbán Viktor miniszterelnök szerdai strasbourgi beszédében nyitott kapukat döngetett, amikor külső migrációs hotspotok létrehozását vetette fel: az Európai Unió terve is az, hogy a határokon kívül, harmadik országokban folytassa le a menekültügyi procedúrákat.

Bár az új rendszer sok tekintetben megfelel a korábban is javasolt megoldásoknak, már most tárgyalnak az átalakításáról. Az EU több tagállama elégedetlen az új szabályokkal, és egyes országok további szigorításokat szorgalmaznak,

különös tekintettel a visszatoloncolásokra és a határellenőrzésekre.

Az Európai Tanács és az Európai Parlament folyamatosan vizsgálja, hogyan lehetne tovább növelni a visszatoloncolások hatékonyságát és az EU külső határainak védelmét. Különböző elképzelések merülnek fel a menedékkérők elhelyezésére szolgáló külső „hotspotok” kialakításáról, de tárgyalnak már erről észak-afrikai valamint balkáni országokkal – írja a Politico.

Az EU 27 tagállamának belügyminiszterei csütörtökön Luxemburgban találkoznak, ahol valószínűleg döntenek a blokk migrációs politikájának újabb szigorításáról. Az államszövetség legújabb elképzelései arról szólnak, hogy miként lehetne kezelni a migránsokat magától Európától távol - emlékeztetve az Egyesült Királyság sikertelen ruandai tervére –, olyan megállapodásokat kötve az EU-n kívüli országokkal, amelyben kötelezik őket a visszatoloncolások elfogadására.

A paktum elfogadása ellenére Magyarország már bejelentette, hogy kimaradna az új uniós menekültügyi rendszerből. Bóka János, Magyarország európai uniós ügyekért felelős minisztere hétfőn hivatalosan tájékoztatta Ylva Johanssont, az Európai Bizottság belügyi biztosát arról, hogy a kormány nem kíván részt venni a rendszerben. 

A jogszabályok szerint azonban a kimaradás nem egyszerű folyamat. Az Európai Unió szerződéseinek módosításához a tagállamok és az Európai Parlament egyhangú beleegyezése szükséges. Amíg ez nem történik meg, Magyarországnak – ahogyan a többi tagállamnak is – be kell tartania az új szabályokat. Ez újabb konfliktusokat eredményezhet Brüsszellel, különösen mivel Magyarország már korábban is több alkalommal szembeszállt az uniós menekültügyi politikával. Az Európai Bíróság például már többször is elítélte a magyar hatóságok menekültügyi eljárásait, különösen a határzárakkal és a tranzitzónákban alkalmazott gyakorlatokkal kapcsolatban.

Címlapkép forrása: Portfolio

Kasza Elliott-tal

Alibaba - kereskedés

2021. augusztus 2-án vettem BABA-t, most visszanéztem, ezt írtam akkor:Még hétfőn eladtam a Teslát 700-on és rögtön aznap vettem a pénzből Alibabát 199-ért. Kicsit talán elsiettem, de hát

MNB Intézet

Már a bankrohamok sem a régiek

A bankrohamok közvetlen kiváltó okát sok esetben homály fedi. Igaz ez a 2023 tavaszát jellemző amerikai rohamokra is. Egy valami azonban más, mint régen volt: nincsenek már kígyózó sorok a ban

Kiszámoló

De mire megy el az ország pénze?

Magyarországon a legnagyobb a környező országok közül az adóelvonás a GDP arányában. De hiába mi fizetjük a legtöbb adót a többi országhoz képest, nálunk a legmagasabb az államadósság.

Holdblog

A kukorica siralmas, nem menti meg a Földet

Több élelmiszernövény is lehet bioüzemanyag, de az igazi lehetőség a második generációban van. Növényi hulladékokból vagy állati zsiradékokból készülő biomasszák ugyanis nem versenyezn

Tematikus PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Beszakadt a magyarországi naperőművek piaci alapú bevétele, szabályozói beavatkozás jöhet

Likviditás szakértő - Vezető modellező

Likviditás szakértő - Vezető modellező
Díjmentes előadás

Kereskedés a magyar piacon kezdőknek

Minden, amit a hazai parkettre lépés előtt tudni érdemes.

Díjmentes előadás

Tőzsdei megbízások helyes használata

Kérdések és válaszok azzal kapcsolatban, hogy mire figyelj, ha kezdő befektető vagy!

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó raktárak és logisztikai központok

A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen

Budapest Economic Forum 2024
2024. október 17.
Banking Technology 2024
2024. november 5.
Graphisoft - Portfolio Construction Technology & Innovation 2024
2024. november 27.
HR (R)Evolution 2024 - Powered by Prohuman & Pénzcentrum
2024. november 13.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet
útlevél vízum utazás getty stock