Kongatja a vészharangot a háborús mozgások miatt Franciaország, sürgős lépéseket javasolnak
Uniós források

Kongatja a vészharangot a háborús mozgások miatt Franciaország, sürgős lépéseket javasolnak

Portfolio
Ha Európa el akarja kerülni a lehetséges orosz agressziót, jobban kell megoldania a harckocsik, katonák és lőszerek kontinensen belüli mozgatását – mondta Bertrand Toujouse, a francia hadsereg újonnan létrehozott európai szárazföldi parancsnokságának vezetője a Politicónak. A hidegháború idején az országok rendre tervekkel rendelkeztek a katonai felszerelések mozgatásához, ami akkor „nagyon egyszerű” volt, de idővel „extrém bonyolulttá” vált szerinte. Most sürgős lépéseket javasol például a bürokratikus akadályok megszüntetésére, de ezek nemzeti szuverenitást érintő ügyek.

„Abszolút lényeges, hogy a katonai mobilitást visszahelyezzük az európai gondolkodásba, és ehhez gyakorolnunk kell” – tette hozzá. Szerinte ha Oroszország megtámadna egy NATO-országot, az európai és amerikai katonáknak gyorsan el kell érniük a szövetség keleti szárnyát, ami most nehezen megoldható.

A jelenlegi akadályok részei a hosszadalmas és darabos adminisztratív folyamatok, amelyek a hadianyagok határokon történő szállítását érintik. De a páncélos járművek mozgatásához szükséges alkalmatlan infrastruktúra, beleértve a hidakat és alagutakat; valamint a vasúti kocsik hiányát, szintén tetézi a problémákat.

Májusban az EU külügyminiszterei arra szólították fel a tagállamok kormányait, hogy hajtsák végre az Európai Unió Katonai Mobilitási Nyilatkozatában vállaltakat, amely tartalmazza az infrastruktúrába történő befektetések és a fegyveres erők számára prioritásos hozzáférés biztosítását a közúti, vasúti és egyéb szállítási módokhoz.

Júniusban Franciaország bejelentette, hogy csatlakozik egy megállapodáshoz, amelyet már aláírt Lengyelország, Németország és Hollandia, hogy létrehozzanak egy katonai tranzitfolyosót. Júliusban Görögország, Bulgária és Románia aláírta a határokon átnyúló katonai mobilitási együttműködésről szóló szándéknyilatkozatot.

A francia hadsereg számára nagy pofon volt, amikor szembesült azzal 2022 tavaszány, mennyire nehéz Európán átkelni: ekkor egy zászlóaljat telepített Romániába válaszul Oroszország ukrajnai inváziójára.

Szembesültünk a bürokráciai akadályok mértékével. Van egy háború Ukrajnában, de a vámhivatalnokok azt magyarázzák, hogy nem megfelelő a tengelyenkénti tonnasúly, és a tankjaid nem mehetnek át Németországon

– emlékezett vissza Toujouse, aki szerint ez „egyszerűen hihetetlen.”

Az adminisztratív terheken túl a katonák is elvesztették a fontos készségeket. A francia hadsereg, amely az elmúlt évtizedekben Afganisztánban és Nyugat-Afrika Száhel övezetében harcolt, körülbelül 20 évig nem rakta fel a katonai felszerelést vonatokra. A SNCF, a francia nemzeti vasúttársaság állomásvezetői is tájékozatlanok voltak a romániai áttelepítéskor.

Toujouse elismerte, hogy a katonai mobilitás javítása nem lesz könnyű, mert a szállítási és vámrendelkezések nagyrészt nemzeti hatáskörbe tartoznak.

„Valójában a nemzeti szuverenitást támadod, amikor olyan érzékeny kérdésekkel foglalkozol, mint hogy ki mehet át egy országon, vámok és milyen fegyverek lehetnek a fedélzeten” – mondta a tábornok, aki szerint elsősorban a vasúti szállításra kellene összpontosítani. „A vasutak még mindig messze a leggyakorlatiasabb módja a harckocsok mozgatásának” – magyarázta.

Egy ötlet az, hogy csökkentsék a hozzáférési díjakat.

Toujouse szerint jelenleg a francia hadseregnek évente 30 millió eurót kell fizetnie, hogy biztosítsa a folyamatos hozzáférést a kontinentális vasútvonalakhoz.

„Reméljük, hogy ... sikerül biztosítanunk a vonathozzáférést anélkül, hogy fizetnünk kellene” – mondta.

Úgy látja, hogy Franciaországnak is fejlesztenie kell a szállítási infrastruktúráját.

„Amikor egy spanyol vagy portugál dandár akar átkelni Szlovákiába, nagy valószínűséggel Franciaországon keresztül fog menni” – magyarázta Toujouse. Az amerikai katonák is rendszeresen gyakorolják a csapatok és járművek mozgatását Európában, és gyakran tesztelik a francia kikötőket.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

Holdblog

Egyenlő számban a rajtnál

Most, amikor a nemzetközi sportéletet az a kérdés uralja, hogy mitől számít valaki férfinak vagy nőnek, külön pikantériája van az e heti ábránknak. A párizsi... The post Egyenlő számban a

Tematikus PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Nem fogsz hinni a szemednek: mi történt a horvát árakkal?
Díjmentes előadás

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez

Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.

Díjmentes előadás

Kereskedés külföldi részvényekkel

Kezdőként hogyan tudsz külföldi részvényekkel kereskedni? Melyek lehetnek a kiválasztás szempontjai?

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Infostart.hu Infostart.hu

Ügyvédek

A legjobb ügyvédek egy helyen

Sustainable World 2024
2024. szeptember 4.
Követeléskezelési trendek 2024
2024. szeptember 18.
REA 2024 SUMMIT – Powered by Pénzcentrum
2024. szeptember 18.
Budapest Economic Forum 2024
2024. október 17.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet
európai bizottság, európai unió, EU,