Az Európai Unió soros elnökségét hat havonta veszik át egymástól a tagállamok, amely alatt az adott ország kormányai felelősek az Európai Tanács üléseinek vezetéséért, a napirend meghatározásáért, valamint a tagállamok közötti párbeszéd és kompromisszum elősegítéséért. A pozíció sokkal inkább szimbolikus, technikai és lebonyolítási feladatokat ró a tagállamokra,
Mivel Az elnökséget betöltő tagállamtól elvárják, hogy független közvetítőként járjon el, félretéve saját nemzeti érdekeit a kompromisszum elérése és az Európai Unió céljainak előmozdítása érdekében.
Viszont már tavaly tavasszal sokan aggódtak amiatt, hogy 2024. július 1-től Magyarország kormánya viszi majd ezt a szerepet. Ebben az időszakban kifejezetten feszült volt a viszony a magyar kabinet és az Európai Bizottság között, mert még zajlott a horizontális feljogosító feltételekről szóló vita, ami miatt nem fért hozzá Magyarország a kohéziós alap forrásaihoz. Továbbá ekkor már rendszeressé vált, hogy Orbán Viktor vétókat lengetetett be a szankciókkal szemben és kifogásokat fogalmazott meg az Ukrajnának szánt támogatások és az új uniós hétéves közös költségvetés elfogadása előtt.
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja egy évre 29 845 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!