Az EU szerint egyre égetőbbé válik, hogy növekedésbarát adózási rendszerekre álljanak a tagállamok. Részben azért, mert az unió lakossága elöregedik, ami a klímaváltozással párosulva az egészségügyi kiadások növekedését vetíti előre már középtávon is, de a zöldátállás és az energiareformok is jelentősen megterhelik a költségvetéseket, amelye új szemléletű költségvetési politikát tesznek szükségessé nemcsak a kiadási, de a bevételi oldal esetében is. Valamint az EU-szintű lakhatási válságra is megoldást kell találni, amire az adórendszer újragondolását egy jó megoldásnak tartják Brüsszelben.
A nem rég bemutatott EU-s javaslat a munkaadói adók és az ingatlanadók bevezetését, vagy növelését javasolják. Számos ország, köztük Belgium, Németország, Olaszország, Lettország, Ausztria, Szlovénia és Szlovákia kapott ajánlásokat a munkaadói adók csökkentésére, valamint az eltérő adónemek struktúrájának átalakítására vagy az adózási alap szélesítésére.
Az ajánlások érintették az egyre elterjedtebb önfoglalkoztatás adóztatásának újragondolását is: jelenleg sokszor ez kedvezőbb feltételeket biztosít, mint a munkavállalói adózás, ami erősíti a szürke és fekete gazdaságot a foglalkoztatási piacon. Főként azért szükséges ennek újragondolása, mert az önfoglalkoztatottak adózásánál rendszerszintű probléma, hogy alacsonyabbak a társadalmi ellátórendszert – egészségügy, nyugdíjellátás, szociális segélyek stb – finanszírozó terhek. Így tehát az elöregedő társadalomban a most alacsony adóterhet fizető dolgozók később rosszabb nyugdíjat kaphatnak, vagy kevésbé férhetnek majd hozzá az egészségügyi ellátáshoz.
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja az éves előfizetés esetén most 33%-os kedvezménnyel 19 990 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!