Az Európai Unió digitális szolgáltatásokról szóló rendelete (Digital Services Act - DSA) augusztus végével életbe lépett, célja pedig a nagy platformszolgáltatók szabályozása és a tartalomkezelés szigorítása annak érdekében, hogy Európában „biztonságosabb és elszámoltathatóbb digitális tér” alakuljon ki. Bár az EU intézményei gyakran fogalmaznak meg hasonlóan pozitív kijelentéseket kevésbé súlyos jogi keretek bevezetésekor is, a Facebook-anyacég Meta és a Google-t magában foglaló Alphabet már a kezdetektől fogva annyira ellenállt, hogy pusztán ez igazolta, hogy komoly változásokra kényszerítheti Brüsszel a világ legnagyobb netes szolgáltatóit, amelyek szinte nemzeteket leigázó birodalmakként viselkednek.
A DSA egy átfogó keretrendszer, amely szabályozza az online tevékenységek különböző aspektusait, beleértve a tartalom moderálását, a felhasználói adatvédelmet, az algoritmusok átláthatóságát és a dezinformáció elleni küzdelmet.
A szabályozás egyik kulcseleme az, hogy a digitális platformokat felelősségre vonhatóvá teszi az általuk tárolt és közzétett tartalmakért egyaránt. Ennek részeként a platformoknak meg kell akadályozniuk a káros tartalmak, például a gyűlöletbeszéd és az illegális anyagok terjesztését, és be kell vezetniük mechanizmusokat a felhasználók által nemkívánatos tartalmak jelentésére, valamint meg kell tenniük a szükséges intézkedéseket ezek kezelésére. Azok a platformok, amelyek nem kezelik megfelelően a jogos panaszokat, bírságot kockáztatnak.
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja az éves előfizetés esetén most 33%-os kedvezménnyel 19 990 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!