Portfolio signature

Mennyi EU-pénzt blokkolhat Magyarországnak Brüsszel, ha elindul a keménykedés?

A küszöbön álló jogállamisági eljárás miatt akár 1100-1600 milliárd forinttal is elmaradhat idén az EU-pénzek brüsszeli kifizetése ahhoz képest, mint amennyivel tavaly év végén számolt a Pénzügyminisztérium – derül ki azokból a forgatókönyvekből, amelyeket a Portfolio állított össze nyilvános és háttérinformációk alapján. Ez jócskán tovább rontaná az államháztartás egyébként is kifeszített idei helyzetét, hiszen a büdzsében számításaink szerint egyébként is 1000-1500 milliárd forintos kiigazítást kell idén végrehajtani. Így tehát ha az április 27-én elinduló jogállamisági eljárás gyors megegyezés helyett elhúzódó vitákhoz vezetne, akkor az további kiigazítási kényszert, és nagyobb devizakötvény-kibocsátást jelentene, illetve a deficit kordában tartása érdekében jócskán vissza kellene fogni idén az itthoni EU-pályázati kifizetéseket is, ami az állami beruházási aktivitáson jelentene további féket.
Hamarosan teljes átalakul az uniós támogatások rendszere, az erről szóló reformterveket most dolgozzák ki Brüsszelben. Hogy a lehető leginkább képben legyen a tervezett változásokról, vegyen részt ingyenes szakmai eseményünkön!

Ezermilliárdos méretű kérdés

Komoly figyelmet érdemlő kijelentést tett egy múlt keddi sajtótájékoztatón Didier Reynders, az Európai Bizottság jogérvényesülésért felelős biztosa azután, hogy a magyar mellett további négy ország jogállamisági helyzetét is megvitatták az uniós miniszterekkel. Az egyik újságíró ugyanis rákérdezett Varga Judit igazságügyi miniszter aznap reggeli nyilatkozatára, hogy tényleg csak a 2021-2027-es EU-pénzekre és a helyreállítási forrásokra vonatkozik-e a Magyarország ellen készülő jogállamisági eljárás (mint ahogy azt a Pénzügyminisztérium témában nyugtató Facebook-posztja is hangsúlyozta), vagy netán a 2014-2020-as pénzekre is gondolni kell az esetleges szankcióknál.

Ez azért nem mindegy, mert számításaink szerint még mintegy 7 milliárd eurónyi, mai árfolyamon durván 2600 milliárd forintnyi olyan pénzről van szó, amit itthon a szokásos megelőlegező stratégiában már kifizetett a projektek nyerteseinek a kormány, de Brüsszelből még nem kapta meg. Ebből a bő 2600 milliárdból a Pénzügyminisztérium becslésünk szerint kb. 1500 milliárdos átutalást vár idén, de eddig még csak töredéke érkezett meg az államkasszába.

Sokatmondó válasz

Reynders a válaszában így fogalmazott: „Már a kezdetek óta világossá tettük, hogy az uniós költségvetés minden elemével foglalkozunk 2021. január elseje óta, mert a rendelet akkor lépett hatályba. Ez minden egyes esetben így van és ezekről majd a (jogállamisági eljárást megindító - a szerk.) hivatalos értesítés során döntünk… Azt, hogy pontosan milyen keretek mentén haladunk majd, az eljárás során döntjük el.”

Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!

Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja egy évre 29 845 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!

Signature előfizetés