Többségi döntéshozatallal operál a német elnökség
A német soros elnökség múlt szerdán minősített többséggel, a Bruxinfo tudomása szerint 8-9 tagállam tiltakozása ellenében vitte át javaslatát az uniós pénzek felpuhított jogállami feltételekhez kötéséről. Amint aznap a Portfolio is megírta: Magyarországot és Lengyelországot is leszavazták, és erre a fejleményre jött elő Orbán Viktor kormányfő azzal a javaslatával, hogy akkor Magyarország inkább kimaradna az uniós helyreállítási alapból (azaz lemondana 16 milliárd euróról), csak hogy ne kelljen betartania a szigorú jogállamisági feltételeket, és így a magyar parlament se blokkolná a helyreállítási alap felállítását a saját forrásokról szóló határozat elodázásával.
Amint rámutattunk: a javaslat felemás volt, mert ha ki is maradna az ország a 27 tagú közösség által egyhangúan eldöntött helyreállítási alapból, akkor sem tudna kibújni a vele párhuzamosan elinduló 2021-2027-es uniós költségvetéshez ugyanúgy hozzákötendő jogállami feltételek alól.
Az elmúlt 5 nap tapasztalatai alapján érdemi visszhang nélkül maradt a magyar javaslat, vagy ha úgy tetszik, besült a taktikai fegyver, hangtalan volt a brüsszeli fülek számára.
Miről szól ez az elemzés?
- A magyar és a lengyel uniós nagykövet múlt heti brüsszeli leszavazása után Orbán Viktor kormányfő bedobott egy taktikainak tűnő fegyvert az EU-csúcs előtt, hogy a puhább jogállami feltételekért küzdjön az uniós pénzeknél.
- Ez az elmúlt 5 nap alapján nem keltett érdemi visszhangot az uniós állam- és kormányfők között, illetve brüsszeli berkekben, sőt, inkább a szigorúbb feltételrendszer felé mutatnak a fejlemények.
- Az Európai Parlament négy legnagyobb frakciójának vezetője egy keddi közös levélben három erős feltételt szabott a jogállamiság terén azért, hogy jóváhagyja az uniós költségvetést.
- Cikkünkben arra mutatunk rá, hogy ezek a feltételek miben lennének mások, mint az eddig elfogadott német javaslat és miért tűnik úgy, hogy a nagy vitákból csak egy szigorúbb feltételrendszer felé vezet a kiút.
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja egy évre 29 845 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!