Két magyaráz(kod)ó nyilatkozat és két fontos beszéd
Egyszerre három fronton is nagyon fontos dolgok hangzottak el szerdán EU-s ügyekben, amelyek végülis összekapcsolódnak és ezek kihatnak a tagállamok következő évekbeli gazdaságpolitikájára is, ugyanis:
- Szokatlan módon a német sajtóban párhuzamos interjúkban kényszerült magyarázni és védeni a múlt heti nagy horderejű döntését a német alkotmánybíróság két legbefolyásosabb tagja: a döntés kihirdetésének másnapján elnökként nyugdíjba vonuló Andreas Vosskuhle a Die Zeitban, és a döntés megszövegezésében szintén kulcsszereplő Peter M. Huber a Frankfurter Allgemenine Zeitungban, illetve a Süddeutsche Zeitungban. Ők azt magyarázták el, hogy mi volt a valódi oka és célja az EKB-s kötvényvásárlási program „megtorpedózásának”, illetve miért adtak 3 hónapos határidőt arra, hogy az EKB bizonyítsa: a programja arányos a célokkal és így nem sértette meg a saját mandátumát.
- Felszólalt a német parlamentben Angela Merkel kancellár és azt mondta, hogy tiszteletben tartva a német bíróság döntését, okosan kell lépni, hogy az euró életben maradjon (!), és közben a koronavírus elleni helyreállítási alapnak is erőteljesnek kell lennie. Utóbbihoz a német államnak mélyebben a zsebébe kell nyúlnia, miközben egyébként a politikai unió (!) szükségességéről is lamentált beszédében.
- Miután a hétvégén a német bírósági döntés miatt kötelezettségszegési eljárással fenyegette meg a német kormányt Ursula von der Leyen, szerdán felvázolta a brüsszeli Európai Parlamentben (EP) a három pilléresre tervezett helyreállítási alap kereteit. Az Európai Bizottság elnöke is nagy nyomás alatt van, hiszen az EP vétóval fenyegette meg, ha nem vonják be kellően az intézményt a kellően ambiciózus terv kidolgozásába és ellenőrzésébe és ha nem lesznek új költségvetési bevételei az EU-nak. Az utóbbi kettőt egyébként beszédében explicit megígérte az EP-tagoknak a bizottsági elnök.
Példátlan csörte – Mi köze van ezeknek egymáshoz?
Az európai integrációt az elmúlt évtizedekbeli alktmánybírói döntéseivel többször is „egyengető” Vosskuhle többek között azt hangsúlyozta a lapnak:
meggyőződésük, hogy a döntésük jót tesz Európának, mert erősíti a jogállamisághoz való ragaszkodást és ezt közép és hosszú távon majd egyre világosabban lehet látni.
Egy német alkotmánybírósági döntés és komoly következményei
- A bírósági döntésnek eleve nehéz megfelelni, miközben itt az EU nyakán a vírusválság is
- Úgy tűnik, a gordiuszi csomót a gigantikusra tervezett uniós helyreállítási alappal lehet átvágni
- Ez azonban az európai integráció erősödésével jár, ami legalább négy fronton veszélyeket rejt a magyar kormány eddigi gazdaságstratégiájára.
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja az éves előfizetés esetén most 33%-os kedvezménnyel 19 990 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!