A cégvezető a műtrágya jelentőségével kapcsolatban hangsúlyozta, hogy fel kell tenni a kérdést:
ha elérjük a 9 milliárdos népességet az évszázad végére kinek adunk élelmiszert, és kinek nem?
A szakember szerint a magyar mezőgazdaság jelenleg tragikus helyzetben van. Az EU átlagához képest 54%-kal kevesebb műtrágyát használunk, ami jelentősen visszaveti a terméshozamokat. Bige példaként említette, hogy Olaszországban az elmúlt 5 év átlagában 10 tonna feletti kukoricatermést értek el hektáronként, addig Magyarországon ez jóval alacsonyabb. Sok esetben a megfelelő képzettség hiányát is a nagyobb terméshozamok gátjának tartja.
A műsor már meghallgatható a Spotify-on, az Apple Podcasten, a többi nagy podcast platformon, és itt, a cikkbe ágyazott lejátszóban is:
Az öntözés fejlesztését is kulcsfontosságúnak nevezte: Évente egymilliárd eurót adnék csak és kizárólagosan az öntözés fejlesztésére". Az öntözés jelenlegi fejlesztését - évente néhány tízezer hektár bevonását - lassúnak tartja. A gyorsan átalakuló klimatikus viszonyok miatt az öntözés fejlesztésének nemzeti programnak kellene lennie, mert szerinte fogy az időnk.
A műtrágya minőségével kapcsolatban Bige László kiemelte, hogy óriási különbségek vannak a különböző termékek között.
Egyáltalán nem javasolta például a karbamid típusú műtrágyák használatát, mert azok környezetszennyezőek és savanyítják a talajt.
Ehelyett a kalcium-ammónium-nitrát típusú műtrágyákat ajánlotta, amelyek javítják a talaj pH-értékét és a talaj jól beállított pH értéke döntő jelentőségű a mezőgazdasági terméshozamok növelésében.
A Nitrogénművek vezére beszélt a céget érintő adókról is. Elmondta, hogy az ETS rendszerrel és a Magyar Szénhidrogén Készletező Szövetség díjával kapcsolatban is pereket indítottak a magyar állammal szemben, és mindkettőtől pozitív kimenetelt várnak.
Bige László végül kitért az olcsó import műtrágyák kérdésére is. Elmondta, hogy az EU várhatóan vámot vezet be az orosz műtrágyákra, hogy megvédje az európai gyártókat. Ugyanakkor arra számít, hogy az arab országokban működő karbamid gyárak egy része bezárhat a jövőben a földgáz árának emelkedése miatt.
Címlapkép forrása: Portfolio