Merre megy a dollár?
A fő kérdés most a devizapiacon, hogy merre megy a dollár árfolyama. A kereskedelmi vámok hétvégi bejelentése után az euró-dollár 1,04-ről 1,02-ig süllyedt, ám ezután megállt az erősödés, sőt, 1,03 fölé korrigált az árfolyam. Ebben két tényező játszhatott fontos szerepet.
- Az egyik a klasszikus piaci túllövés, amikor egy váratlan bejelentést "túlkereskednek" a piacon, és utána megfordul a devizaárfolyam mozgása.
- A másik, hogy az első kemény bejelentés után a kanadai és mexikói vámok egy hónapos halasztása kompromisszumkészséget mutat, és a piacok úgy értelmezik, hogy a kereskedelmi korlátokkal való fenyegetőzés nagyobb eséllyel Trump tárgyalási technikájának a része, és nem biztos, hogy végül annyira súlyos következményekkel jár.
Előbbi hatáson talán már túl lehetünk, utóbbi viszont még sokáig mozgathatja a dollárt. Ahogy az is, hogy az amerikai feldolgozóipar élénkülést mutat (a tegnapi ISM jelentés is ezt a képet erősíti), ami ha tartós folyamatnak bizonyul, akkor inkább a dollárerősödés irányába mutat. További fontos kérdés, hogy a Fed és az EKB kamatpolitikája között kirajzolódó aszinkronitás milyen erős lesz.
Mindebből egy elég konfúz kép alakul ki a dollárárfolyam jövőjével kapcsolatban, amit a reálgazdasági folyamatok, és Trump kereskedelempolitikai lépései mozgathatnak. Mindenesetre az látható, hogy egyáltalán nem biztos, hogy a további erősödés lesz az irány, amit mindenki biztosra vett, amikor a vámháború lehetséges hatásait előzetesen latolgatta.
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ