A legfontosabb kérdések
Kik a jelöltek?
Bár több amerikai párt is állított jelölteket, a választási rendszer sajátosságai miatt idén is a Demokrata Párt és a Republikánus Párt az esélyes arra, hogy jelöltet delegáljon fontos döntéshozói pozíciókba.
Bár a törvényhozás két kamarájának összetétele is változik, a fő kérdés nyilván az, hogy ki lesz a következő elnök:
a demokraták Kamala Harrist, Joe Biden alelnökét, a republikánusok Donald Trumpot, az Egyesült Államok 45. elnökét indítják.
Mi dönti el a választást?
Az Egyesült Államokban úgynevezett elektori rendszer működik, vagyis nem az dönti el, ki nyeri az elnökválasztást, hogy összesen melyik jelöltre mennyi szavazatot adnak le a szavazásra jogosult állampolgárok.
Minden állam eltérő számban delegálhat elektorokat, összesen 538 elektor adja le a voksát egyik vagy másik jelöltre.
270 elektort kell megszereznie valamelyik jelöltnek, hogy 2025. januárjában elnökké válhasson.
Mit mutatnak a pollok?
A közvélemény-kutatások szerint nagyon kiélezett küzdelem lesz Amerikában:
gyakorlatilag lehetetlen megjósolni előre a pollok alapján, ki fog nyerni.
A választás utolsó hetén végzett országos kutatások többnyire Kamala Harris szűk előnyét mérik, a billegő államok többségében viszont Trump vezet, hajszállal.
Mikor lesz eredmény?
Az első szavazóhelyiségek várhatóan magyar idő szerint éjjel 1 órakor zárnak, az első (rész-)eredmények ezt követően már el is kezdhetnek érkezni.
Ha minden terv szerint halad, akár már holnap délelőtt eldőlhet, ki lesz az Egyesült Államok 47. elnöke.
A 2020-as választás emlékezetes volt arról, hogy majd’ öt napig nem lehetett tudni, ki nyert, hiszen a levélszavazatok összesítése rendkívül elhúzódott. Bár most is rendkívül nagy a levélszavazatok száma (több mint 75 millió ember szavazott előzetesen), jó esély van rá, hogy gyorsabban lesz eredmény.