Az ingatlanfejlesztők figyelme ismét az olasz főváros felé fordul, miután az elmúlt öt évben az olaszországi befektetések több mint fele Milánóra koncentrálódott.
Az égbe szökő milánói árak és az építési engedélyek gyorsított eljárásait érintő bírósági vizsgálatok most fékezik az északi nagyváros piacát.
Eközben Rómában a katolikus Szent Évre szánt önkormányzati beruházások és a helyi vezetés befektetőbarát hozzáállása vonzza azokat, akik jó üzleti lehetőséget látnak a fővárosban.
Milánóban 400 000 euróért csak egy közepes állapotú egyszobás lakást kapni, míg Rómában ugyanennyiért egy 19. század végi elegáns épületben jelentősen nagyobbat - mondta el egy építész, aki szerint Róma építészeti reneszánszának küszöbén áll.
A JLL ingatlanszolgáltató cég adatai szerint
Róma tavaly az olaszországi ingatlanberuházások 17%-át vonzotta, szemben a 2020-2024-es időszak 11%-os átlagával.
Az intézményi befektetők 1,7 milliárd eurót fektettek római projektekbe, ami kétszerese az előző évinek.
Az idei Szent Év várhatóan további 10 millió turistát vonz majd a tavalyi 22 milliós rekordhoz képest, és akár 8 milliárd eurónyi állami beruházást generálhat a központi területek felújítására és az infrastruktúra fejlesztésére. Róma decemberben új városrendezési szabályokat fogadott el, először 2008 óta.
A város igyekszik csökkenteni a hatékonyabb pénzügyi központtal szembeni lemaradását és megoldani a tömegközlekedés, az úthibák és a szemétszállítás problémáit. A Hines globális ingatlankezelő cég most keresi első római projektjét, miután eddig Észak-Olaszországra koncentrált.
A szakértők szerint a milánói és római ingatlanárak közötti különbség túlzott:
míg Milánó központjában egy lakás négyzetmétere 12-14 ezer euró (4,8-5,6 millió ft), Rómában csak 8-9 ezer euró (3,2-3,6 millió ft).
Róma olcsóbb más dél-európai fővárosoknál, például Lisszabonnál vagy Athénnál is. A város most bizonyíthatja, hogy képes kezelni azokat a problémákat, amelyek eddig visszatartották az ingatlanberuházásokat. A szociális lakásépítés azonban kulcsfontosságú Róma számára, hogy elkerülje Milánó sorsát, ahol a helyiek kiszorulnak a városból a beáramló gazdag külföldiek miatt.
Az olasz lakásárakról tavaly októberben részletesen az alábbi cikkben írtunk:
Forrás: Reuters
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ