Ahogy nemrég mi is megírtuk, egy rendelettervezet értelmében fizetőssé vált volna a szálláshely-minősítés, melyet 3 évente minden szállásadónak kötelező elvégezni. A minősítés díja a szálláshely típusától és méretétől függően 60 ezer és 450 ezer forint között lett vonlna. Hogy a döntésnek milyen hatással járt volna a piac kisebb szereplőire nézve, mennyiben érinthette volna működésüket és befolyásolhatta volna a teljesítményüket, arról a piac szakértői beszéltek alábbi cikkünkben:
A minisztérium csütörtök kora délutáni közleménye szerint a turisztikai szakmai szervezetek és vállalkozások javaslatait, valamint a jogszabály társadalmasítása során beérkezett észrevételeket figyelembe véve
a Nemzetgazdasági Minisztérium a kötelező szálláshely-minősítés további díjmentessége mellett döntött.
Ennek megfelelően visszavonja a társadalmi egyeztetésre bocsátott rendelettervezetét, amely a szálláshely-minősítési tevékenységhez kapcsolódó igazgatási szolgáltatási díjak szabályozását célozta.
Mint írják, a kormány elkötelezett a turizmus fejlesztése és az ágazat versenyképességének erősítése mellett, hiszen a szektor kiemelt szerepet játszik a gazdasági növekedés előmozdításában és a munkahelyteremtésben. A 2024-es rekordév is bizonyította, hogy
a turizmus a magyar gazdaság egyik fő motorja: a GDP közel 13%-át biztosítja, és jelentős mértékben járul hozzá a költségvetési bevételekhez is.
A turizmus 400 ezer magyar család megélhetését biztosítja; a szálláshely-minősítési eljárás kapcsán lefolytatott társadalmi párbeszéd világosan rámutatott arra, hogy a díjmentesség fenntartása olyan széles körű ágazati igény, amely hozzájárul a turizmus gerincét adó kis- és középvállalkozások növekedési lendületének megtartásához és további erősítéséhez. Éppen ezért a minősítési eljárások továbbra is ingyenesek maradnak. A döntés egyszerre szolgálja a turizmusból élő családok gyarapodását és a teljes ágazat további fejlődését - zárta közleményét a Nemzetgazdasági Minisztérium.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images