A Netrisk sajtótéjékoztatóján Besnyő Márton ügyvezető igazgató elmondta, hogy a magyar lakásbiztosítási piacon nagy tér van a fejlődésre: az ügyfelek 55%-a soha életében nem újítja meg a lakásbiztosítását, ami 7 év alatt 230 ezer forint pluszkiadást eredményez. Ezzel szemben akik évente felülvizsgálják a szerződéseiket, jobb ár-érték arányú szolgáltatáshoz juthatnak, ráadásul alacsonyabb díjazással.
10-ből 7 lakóingatlannak van biztosítása
Magyarországon a lakásbiztosítási piac viszonylag fejlettnek mondható: 4,7 millió lakóingatlanra 3,3 millió lakásbiztosítás jut, ami 71%-os penetrációnak felel meg. Ezzel a németországi szintet közelítik a magyarok. A problémát az alacsony forgási sebesség jelenti: ritkán újítják meg biztosításaikat a magyarok, ezért a biztosítások gyakran elavultak, és az alulbiztosítottság is rendszeresen előfordul.
A piaci verseny azonban folyamatosan zajlik: évről évre egyre innovatívabb, egyre széleskörűbb fedezeteket tartalmazó csomagok is elérhetővé válnak, miközben a modern biztosítások díjai jóval alacsonyabbak.
Túl sokat fizetünk, gyakran elavult biztosításokért
2025 első negyedévében a Netrisk vélekedése szerint már közel 70 ezer forint lehet a lakásbiztosítások átlagos éves díja. A díjak azért is emelkedhetnek ilyen magasra, mert a legtöbben nem fordítanak figyelmet a lakásbiztosításuk felülvizsgálatára, csupán elfogadják az évente akár 18-20%-os árnövelést (indexálást). Ennek következtében az idő előrehaladtával egyre elavultabb és egyre drágább biztosítások vannak a piacon.
A Netrisk szerint a lakásbiztosítási piacon a szerződések 80%-át érinti az alulbiztosítottság.
Ezt jelenleg abban az esetben lehet kijelenteni, ha egy ingatlannál a biztosítási összeg (fedezet) nem éri el négyzetméterenként a 680 ezer forintot. Az alulbiztosítottság következtében egy csőtörés vagy hasonló kisebb probléma esetén is zsebbe kell nyúlni, ugyanis sokszor csak ilyenkor derül ki, hogy a biztosítás nem fedezi teljes egészében a szükséges munkálatok árát.
Felezni lehetne a lakásbiztosítási díjat
A Magyar Nemzeti Bank adatai alapján mostanra 69 934 forintra nőtt a lakásbiztosítások átlagos éves díja. Mindeközben a Netrisknél megkötött biztosítások átlagos díja csupán 35 980 forintra tehető. Azaz reális lehet, hogy valaki a lakásbiztosítása megújításával akár 34 ezer forinttal, gyakorlatilag felére csökkentse ezt a kiadását, miközben a pénzéért lényegesen jobb szolgáltatást kaphatna.
- Budapesten ma átlagosan 87 négyzetméteres ingatlanokra átlagosan 62 077 forintot fizetnek az ügyfelek.
- Vidéken pedig átlagosan 111 négyzetméteres ingatlanokra 65 288 forintos átlagos éves díj a jellemző.
Tévhitek tartják vissza a váltástól a magyarokat
A Netrisk reprezentatív kutatásából kirajzolódik, hogy melyek a leggyakoribb tévhitek, amelyek visszatartják az ügyfeleket a lakásbiztosításuk modernizálásától.
- 46% mondta azt, hogy nincs érdemi különbség a biztosítások között.
A valóság ezzel szemben az, hogy óriási szórás van a különböző csomagok tartalmában, ezért sok múlik azon, hogy hol és milyen lakásbiztosítást köt meg valaki.
- 45% mondta, hogy időigényesnek tartja a biztosítóváltást, míg 38% vélekedett úgy, hogy ez bonyolult folyamat.
A valóság itt is mást mutat: ma már van lehetőség arra, hogy valaki teljesen online módon, az otthona kényelméből összehasonlíthassa a teljes biztosítási piacot,
Azonos szolgáltatásért 76 ezer forinttal magasabb díj
A díjkülönbség megdöbbentő méreteket ölthet: ugyanazért a szolgáltatásért a Netrisk szerint 31 969 forintos díjjal és 108 311 forintos díjjal is lehet találkozni a piacon.
A rossz döntés tehát 76 342 forint túlfizetést eredményezhet.
Ez bizonyítja azt, hogy mindenképpen érdemes időnként felülvizsgálni a lakásbiztosítást, hiszen azonos (vagy kedvezőbb) szolgáltatásért cserébe sokkal alacsonyabb díjjal is meg lehet úszni az üzletet.
41% már online is tájékozódott
A kutatásból az is kiderül, hogy a 2024-es lakásbiztosítási kampány előtt abszolút dominált az offline folyamat, vagyis az ügyfelek jellemzően egy üzletkötőnél vagy akár a bankjuknál kötötték meg a lakásbiztosításukat. Mostanra azonban már 41%-nak van tapasztalata online folyamattal, ami nagyrészt a tavalyi országos lakásbiztosítási kampánynak köszönhető.
A lakásbiztosítási kampány hatására tavaly 330 ezer ügyfél újította meg a lakásbiztosítását a saját biztosítójánál maradva, további 310 ezer esetben pedig oly módon történt váltás, hogy a biztosítóját is lecserélte az ügyfél.
Egyre többen látják előnyösnek az online folyamatot
Az ügyfelek saját elmondásuk szerint az alábbi előnyök miatt használták az online kalkulátorokat:
- 38% mondta, hogy így részletesen is átnézhetik több biztosító ajánlatát.
- 33% mondta azt, hogy így spórolni tud, illetve jobb ár-érték arányú szolgáltatást kaphat.
- 27% tartotta előnyösnek, hogy nem kell időt töltenie a személyes ügyintézéssel.
- 26% pedig azt mondta, hogy korábban már volt jó tapasztalata ezzel a megoldással.
Akik online kötnek lakásbiztosítást, általában keveset hezitálnak: 42% már aznap döntött, további 32% pedig maximum 7 napon belül elintézte a szerződésváltást a Netrisk adatai alapján. A digitális tér tehát arra is alkalmas, hogy felgyorsítsa a döntéshozatalt, és költséghatékony térbe terelje a piaci mozgásokat.
Idén még többen válthatnak lakásbiztosítást a kampány keretein belül
Tavaly 640 ezer lakásbiztosítás megmozdulását eredményezte a márciusi kampány, aminek hatására az egy négyzetméterre jutó biztosítási fedezet 24%-kal bővült, az éves díj pedig 20-25 ezer forinttal csökkent. A kampány egyik kedvező fejleménye, hogy csökkent a biztosítási piac koncentrációja: a 4 legnagyobb szereplő korábban 83%-os súlyt képviselt a piacon, az új szerzésekből azonban már csak 63%-ot tudtak megszerezni.
Idén a tavalyinál még nagyobb mozgásra számít a Netrisk:
prognózisuk szerint 800 ezer szerződést újíthatnak meg idén az ügyfelek.
A közvetítőcég szerint reális, hogy az ügyfelek átlagosan 30 ezer forintot spóroljanak a megújított lakásbiztosítás éves díján, azaz ha mindenki megújítaná a szerződését, akkor elméletileg 84 milliárd forintot nyerhetnének a magyar lakástulajdonosok.
A közelgő Biztosítás 2025 konferenciánkon Besnyő Márton is részt vesz, érdemes regisztrálni.
Címlapkép forrása: Shutterstock