Tavaly decemberben jelentette be a kormány, hogy az új lakásfejlesztési tőkeprogram keretében a következő 5 évben 200 milliárd forintot biztosít ingatlanalapok számára, melynek célja, hogy évente legalább 25 ezer új lakás épüljön Magyarországon, és ez enyhítse a lakhatási válságot.
Ezt a 200 milliárd forintot emeli meg 300 milliárd forintra a kormány.
A március 1-jén induló programban december 31-ig
- kollégiumépítésre,
- bérlakásépítésre és
- újlakásépítésre
lehet pályázni, és a támogatást öt éven keresztül lehet igénybe venni, melynek során az állam a projektek 70%-áig biztosít forrást, a fennmaradó 30%-ot magánbefektetőknek kell biztosítaniuk.
A programban meglévő és újonnan létrehozott ingatlanalapok is pályázhatnak, de fontos kritérium, hogy a befektetett tőkét 100%-ban Magyarországon kell felhasználni, ebből 80%-ot lakásfejlesztésre.
Ahogy a miniszter korábban kifejtette, amennyiben a magánbefektetők 10%-ot kérnek el egy ilyen befektetésért, akkor az állam is ugyanakkora hozamelvárással bír, tehát ugyanúgy kell megtérülnie a befektetésnek, mint egy magánbefektető esetében.
Hogy az ingatlanfejlesztők mit gondolnak a programról, és hogy bírni fogja-e a hazai építőipari kapacitás az így bekövetkező növekedést, arról az alábbi cikkekben kérdeztük a szakma érintett szereplőit.
Címlapkép forrása: Shutterstock
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ