Kiss Ambrus, a Főpolgármesteri Hivatal főigazgatója a Népszavának nyilatkozva hangsúlyozta: "Ha szükségessé válik a perindítás a rákosrendezői mini-Dubaj ügyében, meg fogjuk találni az illetékre a pénzt, ahogy az első vételárrészletre is sikerült fedezetet találnunk." Ez a kijelentés rávilágít arra, hogy a főváros elszánt az ügy jogi úton történő rendezésére.
A helyzetet bonyolítja, hogy egy tavaly novemberi törvénymódosítás következtében jelentősen megemelkedett a perindítás költsége. Az 50,9 milliárd forintos szerződés megtámadása esetén 260,3 millió forint illetéket kellene befizetni. Bár az önkormányzatok illetékmentességet élveznek, ez a kedvezmény nem terjed ki az önkormányzati cégekre.
A BKM már hivatalosan jelezte elővásárlási szándékát a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. felé, válasz azonban még nem érkezett.
A Stockton Zrt., amelyet nemrégiben Habony Árpád és Garancsi István érdekkörébe tartozó társaság vásárolt fel, várhatóan szintén élni fog jogával.
Az elővásárlási jog gyakorlása esetén a két cég feltehetően egyenlő arányban szerezne tulajdonrészt, ami osztatlan közös tulajdont eredményezne. Ez potenciális akadályt jelenthet mindkét fél terveinek megvalósításában. A joggyakorlásra 30 nap áll rendelkezésre, ami a hónap végén jár le.
Elfogadott ajánlat esetén 10 napon belül kell az első vételárrészlet felét, azaz 6,35 milliárd forintot megfizetni.
A teljes vételár kiegyenlítésére 2039 márciusáig van lehetőség.
Amennyiben az eladó csak az egyik fél ajánlatát fogadná el, a másik fél jogi úton léphet fel. Kiss Ambrus szerint a főváros minden lehetőséget megvizsgál, beleértve azt is, hogy az önkormányzat indítson pert a BKM helyett, kihasználva az illetékmentességet.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images