Az építőipar problémái az ország gazdasági nehézségeit tükrözik. A fejlesztői kockázatkerülés fékezi a növekedést, míg az ebből eredő lakáshiány és a növekvő bérleti díjak társadalmi feszültségeket szítanak, és a szélsőséges politikai erők támogatottságát növelik.
Németország a bérlők nemzete: a lakosság több mint fele bérel lakást, ami magasabb arány, mint bármely más EU-s országban.
Míg a meglévő bérleti szerződések díjai viszonylag lassan emelkedtek, az új építésű lakások és a rövid távú bérleti szerződések költségei az egekbe szöktek. A Német Gazdasági Szakértői Tanács szerint az új lakások bérleti díja 2010 óta évente 4%-kal emelkedett, ami több mint kétszerese a meglévő szerződések díjnövekedésének.
Az építési tevékenység összeomlott. Az Ifo Intézet becslése szerint
2024-re országszerte valószínűleg csak mintegy 250 000 lakás készül el, ami messze elmarad a korábbi kormányzati céloktól. Ez tovább súlyosbítja a már meglévő, mintegy 800 000 lakásra becsült hiányt.
A helyzet nem fog egyhamar javulni: a lakásépítési engedélyek száma jelentősen csökkent, miközben Németország lakossága az elmúlt évtizedben mintegy 3 millióval nőtt, részben a menekültek érkezésének köszönhetően.
A lakásépítési költségek 2000 óta csaknem megduplázódtak, és a műszaki előírásokkal kapcsolatos kiadások még ennél is drasztikusabban emelkedtek. Ennek eredményeként már nem jön ki a matek: a becsült 18-20 eurós négyzetméterenkénti havi bérleti díj, amely gyakran szükséges egy lakásprojekt finanszírozásához, körülbelül kétszerese az országos átlagbérleti díjnak.
Az ágazat újraindítása nagyban hozzájárulna a gazdaság élénkítéséhez, hiszen az építőipari beruházások a bruttó hazai termék mintegy 12%-át teszik ki. A megoldás az építés olcsóbbá tétele lenne.
Bár a kormány nem diktálhatja a hitelfelvételi költségeket vagy az alapanyagok árát, van némi befolyása az építési szabványokra. A jelenlegi helyzet tarthatatlan: egyes régiók még mindig arra kényszerítik a lakásépítőket, hogy mélygarázsokat építsenek be, annak ellenére, hogy a leendő bérlők közül sokan nem vezetnek autót. Ez akár 10%-kal is megnövelheti a lakások költségeit.
A következő kormánynak fontos feladata lesz, hogy megkönnyítse az építőipar helyzetét. Friedrich Merz, a következő kancellári poszt várományosa támogatja, hogy az építőipari cégek eltérhessenek a tervezési szabályoktól, és az előregyártott építkezések hívei legyenek. Emellett javasolja az első lakásvásárlók ingatlanátruházási adójának csökkentését.
A megoldás a bérleti díjak emelkedésére nyilvánvaló: sokkal több lakást kell építeni, mégpedig minél olcsóbban és gyorsabban.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ