Jól járt az, aki az év végén kivárt a lakásbérléssel, 2025 első heteiben ugyanis csökkentek a bérleti díjak. Jelenleg a kiadó lakóingatlanok országos átlagos havidíja a zenga.hu szerint bő 290 ezer forint, ami 8 százalékos csökkenést jelent a tavalyi év hasonló időszakához képest.
Ez az érték meglepően magas annak tükrében, hogy az ingatlan.com szerint a budapesti átlag is mindössze 250 ezer forint, ami feltehetően a két portál közti jelentősen eltérő kínálattal magyarázható.
A legfrissebb, hirdetők által meghatározott bérleti díjak alapján
a lakások esetében a havidíjak decemberhez képest stagnáltak, az egy évvel ezelőttiekhez képest viszont 2,4 százalékkal emelkedtek.
A paneleknél viszont folyamatos áremelkedés látható - hívta fel a figyelmet Lipták Zsuzsa, a zenga.hu ügyvezetője.
A bérleti díjak csökkenéséhez a kiadó házaknál tapasztalható trend járult hozzá. Míg 2024 decemberében a házakat átlagosan 364 ezer forintért hirdették, addig 2025 első két hetében már 317 ezer forint az átlagos havidíj, ami 13 százalékos csökkenést mutat.
A fővárosban még mindig nagyon magasak a bérleti díjak, különösen a belvárosban, ahol a 35-45 négyzetméteres lakásokat jellemzően 220-240 ezer forintos havidíjjal hirdetik meg. A VII. és a VIII. kerületben viszont valamelyest mérséklődtek az árak, így ott ugyanez a méret 190 ezer forintos átlagdíjért bérelhető.
A családosoknak is mélyen a zsebükbe kell nyúlniuk, ha a belvárosban szeretnének lakni. Egy 70-100 négyzetméteres lakóingatlanért a belső kerületekben havonta átlagosan 550 ezer forintot kérnek el a tulajdonosok, de az V., VI. és XIII. kerület frekventáltabb részein inkább 650 ezer forintos havi összeggel kell kalkulálni.
A főváros külső részén is egyre kevesebb az olyan kerület, ahol 200 ezer forintos havidíj alatt hirdettek meg kiadó lakást 2025 első heteiben. A belvárostól 30 perces utazási távolságra lévő helyeken az átlagos bérleti díj decemberhez képest 5 százalékkal, a tavalyi év hasonló időszakához képest pedig 10 százalékkal emelkedett.
A vidéki nagyvárosokban viszont a családi házak bérleti díjai 5-14 százalék között estek a tavalyi év hasonló időszakához képest, míg a lakások esetében a tulajdonosok nem változtattak a tavalyi évben megszokott árakon. Igaz, a nagy vidéki városokban még nem beszélhetünk erős kínálatról.
Az Airbnb-szabályozás, illetve az a kínálati növekedés, hogy a PMÁP-állampapírok kamatfizetése után sok befektető jelenik meg a piacon vásárlási, majd kiadási szándékkal a jövőben mérsékelheti a bérleti díjakat - tette hozzá Lipták Zsuzsa.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ