Vlad Saftoiu, a Cushman & Wakefield Echinox kutatási vezetője optimista a kilátásokat illetően, de figyelmeztet a kockázatokra is, aki szerint bár a 2025-re vonatkozó kilátások többnyire optimisták, az idei év még mindig számos kockázatot rejt, mint például az infláció, az építési költségek emelkedése és a geopolitikai bizonytalanságok. Ugyanakkor kiemeli a fenntarthatóság, a digitalizáció és az új piaci igényekhez való alkalmazkodás fontosságát.
- A kiskereskedelmi szektorban fenntartható növekedés várható Európa-szerte, amit Romániában a modern bevásárlóközpontok fejlesztése és a nemzetközi márkák megjelenése támogathat. A rugalmas, fogyasztóközpontú stratégiák és az omnichannel megközelítés kulcsfontosságú lesz a sikerhez.
- Az ipari és logisztikai piac mérsékelt növekedésre számíthat 2025-ben. Románia stratégiai földrajzi helyzete lehetőséget kínál a regionális logisztikai központtá válásra, de ehhez infrastruktúra-fejlesztésre és a fenntarthatósági követelmények teljesítésére van szükség. A prémium kategóriás terek bérleti díjai várhatóan tovább emelkednek.
- Az irodapiacon a modern, energiahatékony és jó elhelyezkedésű terek iránt mutatkozik majd kereslet. Romániában az A osztályú épületek lesznek a legnépszerűbbek, különösen a nagyvárosokban. A régebbi épületek tulajdonosainak korszerűsíteniük kell portfóliójukat az energiahatékonysági előírások miatt.
Összességében az európai és romániai ingatlanpiac 2025-ben a fellendülés és az átalakulás útjára léphetnek, de a siker nagyban függ majd a piaci szereplők alkalmazkodóképességétől és az innovációs lehetőségek kihasználásától.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images