A fővárosi közgyűlés következő ülésére készülve Karácsony Gergely főpolgármester és Vitézy Dávid, a Podmaniczky Mozgalom vezetője közös előterjesztést nyújtottak be a Rákosrendező területének fejlesztésével kapcsolatban.
A javaslat célja, hogy a korábban felmerült "Rákos-Dubaj" koncepció helyett egy élhetőbb, zöldebb és emberközpontúbb városfejlesztés valósuljon meg.
Az előterjesztés tudomásul veszi a kormány által már megkötött nemzetközi megállapodást az arab befektetőkkel, azonban erős garanciákat kér arra, hogy a főváros elvárásai ne legyenek megkerülhetők. A dokumentum egy olyan XXI. századi víziót vázol fel, amely mind a befektetők, mind Budapest számára vonzó lehet.
A javaslat szerint az új városrészben legalább 25 hektáros közparkot kell kialakítani, valamint a Rákos-patakot ki kell szabadítani a beton alól. A beépítés mértékét maximálnák, összesen legfeljebb 1,6 millió négyzetméter bruttó szintterülettel és 15 000 lakással. Az esetleges magasházak tervezésénél elsődleges szempont lenne a hagyományos budapesti városképhez való illeszkedés.
A közlekedési fejlesztések terén a váci vasútvonal korszerűsítését, a Szegedi úti felüljáró megépítését és a Millenniumi Földalatti Vasút meghosszabbítását irányozza elő a tervezet. Emellett új oktatási, szociális és egészségügyi intézmények létrehozását is előírja a területen.
Karácsony és Vitézy javaslata szerint a területre vonatkozó építési szabályokat a fővárosi önkormányzatnak kellene megalkotnia, nem pedig kormányrendeletben kellene szabályozni.
Emellett egy olyan projekttestület létrehozását szorgalmazzák, amelyben a főváros és az érintett kerületek az állammal azonos súllyal képviseltetnék magukat.
A közös előterjesztés célja, hogy Rákosrendezőn egy olyan korszerű, zöld és élhető városrész jöjjön létre, amely megfelel a XXI. századi urbanisztikai elvárásoknak. Bár néhány elem, mint például a Vasúttörténeti Park védelme vagy a történelmi sportterületek megőrzése még hiányzik a javaslatból, ezek egy normális tervezési folyamat során még pótolhatók lennének.
A december 18-i fővárosi közgyűlésen várhatóan napirendre kerülő előterjesztés nemcsak a két korábbi rivális együttműködését mutatja, de a fővárosi Fideszt is állásfoglalásra késztetheti a Rákosrendező jövőjét illetően.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images