Óriási lehetőségeket tartogat a városok „aranytartaléka” – Hogyan töltsük meg élettel a lepusztult ipartelepeket?
Ingatlan

Óriási lehetőségeket tartogat a városok „aranytartaléka” – Hogyan töltsük meg élettel a lepusztult ipartelepeket?

Portfolio
November 14-én jubileumi 30. alkalommal rendezték meg az Országos Urbanisztikai Konferenciát (OUK), amely a Városi terek kreatív újraértelmezése: Fenntartható infrastruktúrák és közösségi megoldások címmel kereste a válaszokat arra a civil, a kutatói, az önkormányzati és az ingatlanbefektetői szféra képviselőinek jelenlétében, hogy milyen megoldási lehetőségek vannak a gyakran csak „aranytartaléknak” nevezett használaton kívüli vagy alulhasznosított városszövetek visszaintegrálására.

Régóta kérdés – nemcsak Budapesten –, hogy mit tud kezdeni a hazai fejlesztési politika a gyakran évtizedek óta elhagyatottan álló, romos, kihasználatlan épületekkel. Ez azért lett különösen releváns, mert a 21. században kivételesen szembetűnő lett a városi szétterülés, folyamatosan híztak az agglomerációk, épültek meg sorra a zöldmezős beruházások, addig gyakran a belvároshoz közel eső, értékes telkeken pedig egykori gyárak és ipari üzemek omladozó épületei állnak – szólt a 30. OUK egyik legfontosabb témája. A modern városfejlesztési kihívásokról egy sor előadó beszélt, akik több megoldási lehetőséget is felvázoltak a kihasználatlan területek lehetséges visszakapcsolásáról.

A nyitóelőadáson felszólalt Karácsony Gergely, Budapest főváros főpolgármestere, Erő Zoltán fővárosi főépítész, akik önkormányzati megközelítésben beszéltek a barnamezőkről, majd a második részben a szakmai és a vállalkozói szemlélet jelent meg. Visszatérő elem volt a plenáris előadásokon, hogy a budapesti barnamezős területek felhasználása előtt

a prezentációk mintegy követendő példaként a bécsi megoldásokat hozták fel.

Karácsony Gergely azt emelte ki, hogy a magyar fővárossal ellentétben Bécsben a lakosságszám folyamatosan emelkedik, ennek ellenére az Economist Intelligence Unit (EIU) jelentése rendre globálisan a legélhetőbb városnak sorolja az osztrák fővárost. A főpolgármester szerint mindez azt jelenti, hogy van lehetőség úgy beruházásokat végrehajtani, hogy azzal ne sérüljön a minőségi ellátás. Előadásában kiemelt szerepet kapott még a budapesti barnamező mai szerepe. Ezek jelentős része az 1950-ben lezajlott városösszecsatolások eredményeként vált Budapest belső területének részévé, mára ezek többségében leromlott, alulhasznosított területek.

Erő Zoltán tulajdonképpen ezt a gondolatot folytatta azzal, hogy a korai, majd a mai sikertörténetekről beszélt. Előbbiek közé sorolta a MOM Parkot és a Millenárist, utóbbiak között pedig a BudaPart beruházást említette. A főépítész előadásában néhány „kevésbé sikertörténetet” is bemutatott, szerinte a Közvágóhídnál látható erre példa Budapesten. Ezek mellett egy harmadik kategóriát is megnevezett, ezek az „elakadt barnamezős beruházások”, úgy, mint a Déli Városkapu, vagy az Északi Járműjavító. Szerinte ezekben

hatalmas lehetőség van mindenki számára, és ezek kiaknázása egy sor kölcsönös előnnyel járna.

Előadásában kiemelte a Rákosrendezőn megvalósuló „Mini-Dubajt” (más megfogalmazásban ez a „Maxi-Dubaj” nevet viseli). A főépítész szerint a barnamezőknek számos lehetősége van, amelyre oda kell figyelni a városfejlesztésénél, így például rugalmasságot biztosítanak, viszont a városi visszaintegrálásnál a szubszidiaritás elvének is működnie kell, tehát a helyieket bele kell vonni a folyamatokba. Azt is elmondta, hogy a világban egyre súlyosabb klímaválság hatásait is csökkenteni lehet ezeknek a területeknek a megfelelő hasznosításával.

A második szekcióban már nem kifejezetten Budapest elhagyatott, alulhasznosított ipari területeiről volt szó, hanem a fejlesztési folyamatokban résztvevő szereplők eltérő motivációját mutatták be. Salamin Géza, a Magyar Urbanisztikai Társaság elnöke a szakma szerepéről adott elő, kiemelte, hogy mennyire fontos a megfelelően alátámasztott tervezés, amelyben a struktúra és a szakemberek szerepe megkerülhetetlen. Pusztai Nagy-Dorottya, a LIVING szolgáltatásfejlesztési vezetője arról beszélt, hogy az újonnan induló ingatlanfejlesztések esetében is mennyire fontos szerepe van a barnamezős területeknek, mivel a jó elhelyezkedésük miatt ezek a befektetők érdeklődését is felkeltik. Visszatérő probléma, hogy mit lehet kezdeni a területen álló épületállománnyal, így ezeknek a sorsa a bontás, majd a helyére egy teljesen új épület felhúzása a megoldás. Kiemelte viszont, hogy figyelmet kell fordítani az ipari műemlékekre és az értékmegőrzésre is egyben, ezért befektetői szemmel ezeket inkább igyekeznek elkerülni. A plenáris előadások végén Takács Ágnes, a SolServices projektfejlesztési vezetője némileg kitekintést adott, és a napelemparkok ökológiai hatásait részletezte.

Ezt követően kifejezetten barnamezős kontextusban egy sor olyan előadás hangzott el, amelyek azt firtatták, hogy a volt ipari területeknek hány különböző hasznosítási lehetősége van, mind a tevékenységi formát illetően, mind pedig a méretgazdaságosság szempontjából. A szekcióban szintén változatos szakterületről érkeztek előadók, így a nonprofit közösségi használat, a kutatói, az önkormányzati és a befeketítői szemlélet egyaránt megjelent, a közös pontot a barnamezők – átmeneti vagy végleges – használata jelentette. Az elhangzottak bemutattak már befejezett projekteket, mint a belvárosi Moxy Hotel, vagy a most is zajló eseményeket, mint a zenei underground szubkultúra kiszorulása a belvárosi területekről, de helyet kaptak az olyan koncepcionális elképzelések, mint a Ganz-telep nonprofit ingatlanfejlesztési lehetőségei is.

Az előadások mindegyike azt, a mindennapokban a nagyvárosi mellett a kisvárosias jellegű településeket, de akár falvakat is érintő kérdést taglalta, hogy mit lehet tenni az elhagyatott, egykor használt területekkel és épületekkel. A téma relevanciáját nemcsak az adja, hogy visszatérő szó lett az „aranytartalék”, amely ezeknek a területeknek a kihasználatlanságára és lehetőségeire is utal, hanem a jövő kihívásai is előkerülnek egyben. Ez azért különösen fontos kérdés, mert ahogy az egyik előadáson is elhangzott:

a ma ipari parkjai a jövő barnamezős területei.

A címlapképen Erő Zoltán, Budapest főváros főépítésze látható a 30. Országos Urbanisztikai konferencián. Címlapkép forrása: Copyright Picture by Mate Diosi

RSM Blog

A HR hatása az M&A ügyletekre

Az emberi erőforrásokkal összefüggő kérdések és kockázatok megértése egy tranzakciós folyamat során általában a második legfontosabb lépés egy tranzakciós célpont értékelésekor. A H

Holdblog

Ilyen jól úsznak a kenguruk?

Új-Zéland az élen jár a lakosságarányos olimpiai érmek számában. Ausztrália pedig 27 milliós lélekszáma ellenére sem tud kiesni az éremtáblák első 10 helyéről. De miért... The post Ily

Tematikus PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Mérgező víz folyik a csapból? Itt a térkép, több százezer magyart érinthet

Vezető modellező/ pénzügyi modellező

Vezető modellező/ pénzügyi modellező
Díjmentes előadás

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez

Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.

Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Ügyvédek

A legjobb ügyvédek egy helyen

Agrárszektor Konferencia 2024
2024. december 4.
Graphisoft - Portfolio Construction Technology & Innovation 2024
2024. november 27.
Mibe fektessünk 2025-ben?
2024. december 10.
Property Awards 2024
2024. november 28.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet
spanyolorszag-portugalia-iberiai-felsziget-gibraltar-andorra