Nem kis falat az épületek 2050-ig történő szén-dioxid-mentesítésére vonatkozó célkitűzése, főleg annak tudatában, hogy az ingatlanállomány általánosságban alacsony energiahatékonysága szinte minden tagállamra jellemző, az ingatlanok felújítása rátája pedig elmarad a szükségestől. A zöld célok és az ingatlanok valós állapota közötti szakadékot, valamint az ebből fakadó veszélyeket mindenki érzi, az ingatlanbefektetőknek, a pénzügyi intézményeknek azonban ezt a kockázatértékelésben és végső soron számokban is le kell képeznie.
Az MN6 Energiaügynökség beszámolója éppen erre hívja fel a figyelmet, és mutatja be, hogy miként lehet kiküszöbölni a klímaváltozásból adódó veszélyeket az ingatlanszektorban.
A Carbon Risk Real Estate Monitor, mint eszköz a kockázatok felmérésére
Egy ingatlankezelő vállalati stratégiájának és kockázatkezelésnek biztosítania kell, hogy a portfólión belüli CO2 mérséklésére tett egyéni erőfeszítések elegendőek az EU-s célok teljesítéséhez – ellenkező esetben a piaci szereplő olyan helyzetbe kerülhet, amikor az ingatlanok nem felelnek meg a jövőbeli piaci elvárásoknak, és ezért elértéktelenednek. Az EU által finanszírozott CRREM (Carbon Risk Real Estate Monitor) modellszámítás lehetővé teszi a befektetők és ingatlantulajdonosok számára, hogy az energia- és emissziós adatok, valamint a szabályozási követelmények elemzése alapján felmérhessék eszközeik átállási kockázatoknak való kitettségét. Bevezeti az ún. stranded (jelentése: lemaradt, megfeneklett) ingatlan fogalmát, amely alapvetően az az ingatlan, amely nem felel meg a (jövőbeli) emissziócsökkentési, illetve energiahatékonysági követelményeknek - írják a beszámolóban.
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja az éves előfizetés esetén most 33%-os kedvezménnyel 19 990 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!