A korábbi cikkünkben a rozsdaövezeti területek kijelölésének folyamatáról számoltunk be a HuGBC Green Talk eseményén elhangzottak alapján, most pedig a barnamezős területek kármentesítési lépéseit foglaltuk össze. Raska Gábor, környezetmérnök-közgazdász, a Denkstatt Hungary ingatlan és tranzakciók csoportvezetője a kármentesítés gyakorlata mellett arról is beszámolt előadásában, hogy milyen konkrét költségekre lehet számítani egy szennyezett terület esetében. Elmondta, hogy a barnamezős fejlesztéseknél a legnagyobb kihívás a felszín alatti szennyezettség költségének megbecslése.
Néhány példa barnamezős fejlesztésre, ami már megvalósult:
- Egykori Lágymányosi-tó területe, ennek ugyan nincs ipari múltja, de a mesterséges feltöltöttség miatt komoly szennyezéssel volt érintett a terület. A feltöltést követően kezdett fejlődni a terület, napjainkra a BME, az ELTE, az Infopark odaköltözésével teljesen beépült.
- MÁV Dunapart Teherpályaudvar, a Rákóczi híd mellett, ami vasúti múlttal rendelkező terület. Ma ezt Millennium Városközpontként ismerjük.
- Óbudai Gázgyár, vegyipari súlyosan szennyezett terület volt, aminek a helyén a Graphisoft Park létesült.
A felsorolt példák tanulsága, hogy nemcsak ipari hasznosítási területen lehet szennyezettség, a mesterséges feltöltésből eredő szennyezettséggel is számolni kell.
Miről szól a cikk?
- Néhány példa barnamezős fejlesztésre, ami már megvalósult
- Milyen költsége van a legalapvetőbb kármentesítéseknek?
- Lássunk konkrét eseteket, számokat!
- Áthárítható a szennyezettség költségének a kifizetése?
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja egy évre 29 845 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!