Az ESG a gazdaság szerves részévé vált, elég ha megnézzük a zöld pénzügyi piac jelenlegi dinamikáját, az ESG alapokba áramló pénzeket, és az egyre népszerűbb zöldkötvény-kibocsátásokat. A dinamikus fejlődést a kormányok, a nemzetek feletti intézmények és a különböző érdekelt felek is tovább fokozzák, amellett, hogy a vállalatok is sorra kezdik belátni, hogy a fenntartható gazdálkodás önmagában már nem versenytényező, hanem stratégiailag létfontosságú a túlélés szempontjából. Főleg igaz ez az ingatlaniparra, amely az egyik fő széndioxid-kibocsátó.
Az ESG számokban a Catella összesítése alapján:
- Az ESG kötvény- és részvényalapok 2015 óta globálisan 170%-kal nőttek, elérve ezzel 2020-ra az 1,3 billió dollárt.
- Az euróövezet szektorainak összesített kitettsége az ESG-alapokkal szemben 20%-kal nőtt az elmúlt évben.
- Az ESG-alapok ellenállóbbnak bizonyultak tavaly március óta, a kumulatív beáramlásuk körülbelül 15-20% volt.
- Az euróövezet befektetői most 197 milliárd eurónyi zöld kötvényt tartanak.
- Az új zöldkötvény-kibocsátás az euróövezet banki kötvénykibocsátásának 13%-át tette ki 2020 harmadik negyedévében, szemben a 2020 első negyedévi mindössze 4%-kal.
- Svédországban a legnagyobb a fenntarthatósági alapok aránya (26%), amit Belgium követ 18%-kal, majd Norvégia (17%) és Hollandia (16%).
- A Moody’s előrejelzése szerint a fenntarthatóságnak és társadalmi szempontoknak megfelelő kötvények, illetve a zöld kötvények értéke 33%-kal növekedhetnek 2021-ben, ezzel elérve a 650 milliárd dollárt. Egy ekkora növekedés már azt jelentené, hogy a teljes kötvénypiac 8-10 százalékát teszik ki, szemben a 2020-as 5,5 százalékkal.
Nem véletlen, hogy az ingatlanpiacon egyre több vállalat érdeklődik a zöld pénzügyek iránt
A fenntarthatóság mint teljesítménykritérium egyre meghatározóbb az ingatlaniparban, és ennek nemcsak a felelősségvállalás az oka, hanem hogy a finanszírozási és így a hitelfelvételi költségek viszonylag olcsóbbá és könnyebbé válnak a zöld vállalatok számára. Egy ingatlanfejlesztő például úgy tud zöldebbé válni, hogy a fenntarthatósági szempontoknak megfelelő ingatlanokat fejleszt. Nem véletlen, hogy Európában, de már Magyarországon is egyre több ingatlanfejlesztő él a zöld kötvénykibocsátás lehetőségével, mint lehetséges forrásszerzéssel.
Miről szól a cikk?
- Az ESG számokban
- Nem véletlen, hogy az ingatlanpiacon egyre több vállalat érdeklődik a zöld pénzügyek iránt
- A magyar ingatlanos cégek sem tétlenkednek: NKP ingatlanos résztvevői
- Zöld kötvényt kibocsátó hazai ingatlanpiaci szereplők
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja az éves előfizetés esetén most 33%-os kedvezménnyel 19 990 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!