A budapesti irodapiac általában a második helyen van az irodaterületek iránti kereslet tekintetében a régió fővárosai között. Noha 2020-ban a kereslet majdnem felére esett vissza, az üresedési ráta még így is nálunk az egyik legalacsonyabb. Az alábbi ábra is ezt bizonyítja, ami a régió öt fővárosát hasonlítja össze az üresedési ráták alakulása szerint.
Az üresedési rátát a kereslet-kínálat összefüggése határozza meg. Az ábrán jelölt időszak kezdetén, 2009-ben Bukarestet megelőzve, Budapesten volt a legnagyobb az üresen álló irodaterületek aránya. Ez részben azzal magyarázható, hogy a válság kirobbanásakor a bérlők behúzták a kéziféket, leállították a tervezett bővítéseiket, miközben a csőben lévő fejlesztések tehetetlensége miatt még kerültek újabb irodaházak a piacra.
A következő években aztán fokozatosan emelkedni kezdett az irodaterületek iránti igény, miközben a fejlesztők is óvatosabbá váltak, így egy évtized alatt, 2019-re Budapest lett, Prágával holtversenyben a leginkább telített irodapiac. A pontos számokon túl azonban ki kell emelni, hogy az elmúlt 5 évben mind az öt fővárosban nagyon hasonlóak a trendek.
A cikkből kiderül:
- Mekkora a régió fővárosainak az irodaállománya?
- Mennyi irodaterület jut egy főre a régió fővárosaiban?
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja az éves előfizetés esetén most 33%-os kedvezménnyel 19 990 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!