Tudjuk, hogy az átlagok mögött nagy különbségek lehetnek, ugyanakkor ez a fajta összehasonlítás információt ad arról, hogy mely országrészek lakásai iránt nagyobb a kereslet akár a jó munkalehetőségeknek köszönhetően és hol vannak azok a részek, ahol az alacsonyabb jövedelmekhez képest is nagyon kedvező áron lehet lakást vásárolni.
A felmérésben a KSH 2019-es egész évre vonatkozó átlagjövedelmeivel és az OTP Értéktérkép szintén 2019-re vonatkozó átlagáraival számoltunk, külön bontva a fizikai és a szellemi foglalkoztatottak átlagbérét.
A diagramon két dolgot érdemes már az elején megnézni. Egyrészt azt, hogy hiába vannak jobb munkalehetőségek és magasabb bérek Budapesten, a lakásárak is annyival magasabbak, hogy itt kell a leghosszabb ideig a havi átlagfizetést félretenni egy 60 négyzetméteres lakás megvásárlásához. A másik pedig, hogy azokban a megyékben, ahol fejlettebb technológiát alkalmazó gyárak vannak – például autógyárak – a fizikai és a szellemi foglalkoztatottak átlagbére között nincs akkora különbség, mint máshol - lásd Győr-Moson-Sopron megye.
A cikkből kiderül:
- Hogyan alakul Budapesten és az egyes megyékben a fizikai és a szellemi foglalkoztatottak havi nettó jövedelme?
- Hány havi átlagbér szükséges egy 60 négyzetméteres lakás megvásárlásához az egyes megyékben és Budapesten?
- Mi a helyzet akkor, ha valaki a legalacsonyabb jövedelmű megye fizikai dolgozójaként Budapesten venne lakást és mi történne akkor, ha az átlag budapesti szellemi foglalkoztatott a legolcsóbb megyében szeretne lakást vásárolni?
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja az éves előfizetés esetén most 33%-os kedvezménnyel 19 990 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!