Az ipari forradalom során a városok életének egyre fontosabb részei lettek a gyárak, az évtizedek múlásával azonban a technológiai változások miatt a korábbi termelőtevékenységek átalakultak vagy megszűntek, így elindult az egykori gyárépületek pusztulása. Ez különösen az olyan korán iparosodó országokban volt látványos, mint például Nagy-Britannia, de kisebb mértékben Európa legtöbb nagyvárosában, így Budapesten is szemmel látható folyamatként zajlott.
Mivel ezek a gyárak sok esetben még akkor épültek, amikor a városok népességszáma és kiterjedése kisebb volt a mostaninál, az idők során a település terjeszkedésével körbeépültek és mára értékes, de kihasználatlan területként állnak gyakran a legjobb környékeken. Az elhelyezkedés miatt értékesnek számító területek ipari szennyeződéstől való megtisztítása azonban magas költségekkel jár, ezért is fontos valamilyen célzott támogatással - például a kedvezményes lakásáfával – ösztönözni a fejlesztőket, hogy az ilyen projektek is érdekesek legyenek számukra.
Barnamezős fejlesztések során tehát az egykori gyárépületek vagy azok teljes elbontásával, vagy felújításával új funkciót kapnak, miközben a rehabilitáció részeként általában a környező utcák is megújulnak. Még ha nem is lakások épülnek az egykori iparterület helyén, a környék lakásai akkor is szebb, rendezettebb környezetbe kerülnek, ami idővel a meglévő lakások árába is beépül. Erre Budapesten is láthatunk példákat.
Megújuló budapesti rozsdaövezetek az elmúlt 20 évből
- A barnamezős beruházásokra bevezetésre kerülő 5 százalékos lakásáfa kapcsán megnéztük, hogy az elmúlt bő két évtizedben milyen barnamezős fejlesztések történtek Budapesten.
- Elsőként bemutatjuk a 3 legnagyobb barnamezős fejlesztést.
- A második részben a loftlakások trendjét vizsgáljuk konkrét budapesti példákkal.
- Végül azokat a projekteket nézzük meg, ahol a fejlesztés eredményeként kereskedelmi ingatlanként kapott új funkciót a terület.
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja egy évre 29 845 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!