Amikor találkoztunk, rögtön azt néztem, milyen órát hord. Jól láttam, hogy semmilyet?
Mivel saját óramárkát csinálok, ezért az illene, hogy saját órát hordjak. De még nem jutottam el oda kapacitásban, hogy a megrendelők órái mellett a sajátomat is elkészítsem. Szerintem nem is vennék fel másmilyen órát. Egyébként restaurálással kezdtem édesapám mellett, ezért az antikabb jellegű karórák állnak közel a szívemhez, mondjuk egy régi Schaffhausen vagy Patek Philippe, amik tetszenek a tömeggyártott órák közül.Tegyük fel, hogy szeretnék egy eredeti Bexei-órát, de a legfontosabb feltétel, hogy legyen minél olcsóbb. Mit válaszolna egy ilyen megkeresésre?
Nálunk egy egyedi óra elkészítése egy évbe telik, általában három-öt ilyen projekt fut párhuzamosan. Már csak az időráfordítás miatt sem lehet olcsó egy ilyen óra, rengeteg munka és energia kerül bele.
Akinek ez az elsőszámú célpontja, hogy olcsó legyen, az ne ilyen órát válasszon.
Ugyanígy nem tudok annak sem segíteni, akkor „rögtön” akar egy órát, a meglévő megrendeléseim elé nem tudom besorolni, muszáj azokat is teljesíteni. Az elkészítés idejét tehát nehéz lerövidíteni, nem azért szűk a kapacitásom, mert nem fizetnek eleget érte, legfeljebb az alvásom rovására mehet a dolog. Valamilyen szinten persze lehet prioritásokat felállítani, ha valamelyik megrendelő mondjuk rugalmasabb, nem számít neki az idő, akkor vele meg lehet beszélni, hogy fél évvel később adom át, és előreveszem a másikat. Általában az „egyediesítés” nyújtja meg a gyártási időt, ha valaki nem egy alap modellt szeretne, annak eleve hosszabb átfutási időt mondunk.Becsei Áron 1979-ben született, az Arany János Gimnázium matematika-fizika osztályban tett érettségi után elvégezze az állami órás szakképzést. 2005-ben CAD/CAM szakirányon szerezte meg gépészmérnöki diplomáját.
2005-ben állított ki első alkalommal a Miniature Double Zappler asztali órájával a Baselworld kiállításon. 2008-ban mutatta be első karóráját, a PRIMUS háromtengelyű tourbillont, (szabadalmaztatott mechanizmussal) Magyarország első karóráját, a világ 3. háromtengelyű tourbillon karóráját.
2009-ben az AHCI addig legfiatalabbként felvette teljes értékű tagjának. A La Chaux-de-Fonds - i órás múzeumban több hónapos kiállításon vettek részt órái. Jelenleg pár fős csapatával alkotja meg egyedi óráit.
Mikor adta el az első saját óráját? Hogy lehet bekerülni egy ilyen piacra?
2003-ban készült el az első darab, és talán a második vagy a harmadik bázeli független óráskiállítás után sikerült értékesíteni, az volt az igazi elismerés 2008-2009 körül. Az elsőt egy angol úr vette meg, aki azóta már el is adta, de vett helyette egy másik Bexei-órát. Vele előtte nem is találkoztunk
Az egyik szakmai kiállítás után egy angol órás magazin készített egy hosszabb anyagot rólam, talán ott figyelhetett fel rám.
Az alapmodell ára közel 60 ezer euró, vagyis nagyjából húszmillió forint. Mi a felső határ?
Az egyedi készítésű óráknál simán előfordulhat több százezer eurós darab, a legutóbbi órám már ebbe a kategóriába tartozott.
Ma hány Bexei-óra van a világon és Magyarországon?
Van olyan, akinek több is van, léteznek Bexei-gyűjtők?
A megrendelőim elsősorban üzletemberek, azon belül is külföldiek, akik órafanatikusok.
Én személy szerint szomorú is lennék, ha csak a neve miatt vennék a Bexei-órákat, hanem tudnák azt is, hogy mi ketyeg benne, mi nem a marketingre fordítunk nagy figyelmet.
Az alapanyagokat gondolom elsősorban külföldről kell beszerezni. Az interneten ma már minden elérhető ezekhez az órákhoz?
Mennyit számít, hogy Magyarországon készülnek az órák? Soha nem gondolkodott azon, hogy mondjuk svájci márkanév alatt készítse őket?
annyira szűk az a szegmens, amit megcélzunk, hogy ők már felül tudnak kerekedni azon, hogy csak a svájci óra lehet jó,
Azt olvastam Önről, hogy minden óránál vállalja, hogy személyesen adja át a megrendelőnek, ha elkészült. Ez egyedi ebben a szegmensben?
Üzletileg ki lehet szállni egy ilyen vállalkozásból? El lehet mondjuk adni a céget?
Külföldön volt rá példa, minket is kerestek meg befektetők. Amit mi felépítettünk, azt nehéz átadni, kiszállni belőle, legfeljebb úgy lehet, ha benne maradok utána is.
Az a baj, hogy a pénzügyi befektetőknek mindig a nagy számok vannak a szemük előtt, mi viszont nem akarunk átállni tömeggyártásra. Egyébként már a kezdet óta többször megkerestek minket ilyen ajánlatokkal. Mi úgy döntöttünk, hogy inkább megtartjuk a függetlenségünket és lépésről lépésre építjük fel a márkát. Az persze cél, hogy egyre több órát tudjunk elkészíteni, szerencsére kereslet is lenne, folyamatosan azon dolgozunk, hogy növeljük valamennyivel a kapacitást.
Szerintem tíz-húsz darabra lehetne növelni a gyártást évente, abban az esetben még ugyanúgy el lehetne mondani, hogy minden megrendelő megkapja a kellő figyelmet.
Ki viszi majd tovább a családi üzletet?
Átlagemberként, ha valakin látok egy karórát, akkor honnan tudom megállapítani azt, hogy az egy jó minőségű, drága szerkezet?
A tömeggyártott óráknál már olyan minőségű hamisítványok, replikák vannak, hogy nagyon nehéz megkülönböztetni őket az eredetitől, legfeljebb, ha közelről megnézi valaki, akkor az alkatrészek minőségéből derülhet ki.
Ha már a replikákról beszélünk: látott már hamisított Bexei-órát?
Azt szoktam mondani, hogy ha lemásolják az óránkat, akkor én leszek az első, aki megveszem, és repi ajándékként fogom osztogatni.