Brüsszel a saját kárán tanulta meg: Trump diktál, nem egyeztet
Globál

Brüsszel a saját kárán tanulta meg: Trump diktál, nem egyeztet

Portfolio
Az Európai Unió hónapokon át igyekezett elkerülni egy kereskedelmi háborút az újraválasztott Donald Trumppal. Ennek érdekében az EU készen állt még több amerikai cseppfolyósított földgázt (LNG) vásárolni, új hosszútávú szerződéseket kötni, sőt, még amerikai energetikai infrastruktúrába való beruházásokat is kilátásba helyeztek – mindezt azért, hogy Trump ne vezessen be újabb vámokat az európai árukra. Úgy tűnik, minden próbálkozás hiábavaló volt: az amerikai elnök szerdán tervezetten életbe lépteti az EU-ra vonatkozó, korábban belengetett vámokat. A kontinens vezetői pedig úgy érzik: becsapták őket - a Politico írása.
Az EU kulcsszerepet játszik a kontinens energiapolitikájának átalakításában. Az Európai Bizottság az elmúlt időszakban új támogatási és szabályozói reformokat mutatott be. Ha részleteiben megismerné az eddigi eredményeket és a várható fejleményeket, vegyen részt szakmai eseményünkön!

Azt hittük, Trump csak a szokásos üzleti nyomásgyakorlást alkalmazza, és ha látja, hogy nő az LNG-vásárlás, megenyhül. Tévedtünk

– mondta a híroldalnak egy neve elhallgatását kérő brüsszeli diplomata. Azt is hozzátette:

Kölcsönös előny helyett egyoldalú diktátum.

Trump már tavaly decemberben világossá tette, mit akar: Európa vásároljon még több amerikai olajat és gázt, „hogy kiegyenlítse a kereskedelmi mérleget”. Ellenkező esetben, ahogy fogalmazott, „vámok jönnek, mindenre”.

Brüsszel úgy érezte, ismeri a játszmát. Az első Trump-elnökség idején már működött a stratégia: az EU több amerikai terméket vásárol, Trump pedig meghátrál. Ezért Ursula von der Leyen az ismételt megválasztását követő napokban összehívta szakértői csapatát, hogy előkészítse az energiaügyi tárgyalásokat. A cél egyértelmű volt: gyors, jóhiszemű megállapodás az LNG-import növeléséről.

A prioritás az volt, hogy beszéljünk, közös érdekeket keressünk, és készen álljunk a tárgyalásokra

– fogalmazott az Európai Bizottság egyik szóvivője. A szándék tehát megvolt. Az elmúlt években az EU – különösen Oroszország ukrajnai háborúja óta – jelentősen megnövelte az amerikai LNG-importját. 2022 óta megháromszorozódott a vásárlás, és Trump hivatalba lépése után újabb rekordszintre nőtt.

A számok tehát önmagukért beszélnek: Európa már így is bőségesen vásárolta az amerikai gázt.

Ennek ellenére Trump nem hátrált. A brüsszeli diplomaták frusztráltan számoltak be arról, hogy valójában még csak érdemi tárgyalásokig sem jutottak el az amerikai kormánnyal. És miért? Az érintettek szerint elsősorban a Trump-adminisztráción belüli szervezetlenség, a fontos pozíciók hosszú ideig betöltetlenül hagyása, valamint a washingtoni bürokrácia bénító működése akadályozta érdemben az egyeztetések előrehaladását.

Nem tudjuk, kivel kellene tárgyalni. A Fehér Házban és a külügyminisztériumban sincsenek a helyükön a kulcsemberek. Akiket kineveztek, gyakran nem azok, akik valóban döntenek

– mondta egy uniós diplomata márciusban. További bonyodalmat okozott, hogy Trump kormánya nem az EU-val mint egységgel, hanem a tagállamokkal kívánt egyeztetni. Ez aláássa az Unió kereskedelempolitikai egységét, amelynek középpontjában Brüsszel áll. Egy bennfentes forrás egész konkrétan így fogalmazott:

Trump úgy tekint az EU-ra, mint akadályra, amely elválasztja őt attól, hogy bilaterális alapon, közvetlenül gyakoroljon nyomást az egyes országokra.

Ezt a problémát áthidalva, külön több EU-tagállam, köztük Franciaország, Németország és Olaszország, közvetlenül is jelezte az amerikai vezetésnek, hogy hajlandók további LNG-vásárlásokra. Az USA azonban semmilyen konkrét ajánlatot nem tett arra nézve, mit kapna cserébe Európa. Nem volt világos, mit kér, és mit kínál Trump.

Nincs már sok mozgásterünk

– jelentette ki Robert Habeck német alkancellár, rámutatva, hogy országának LNG-importjának 90 százaléka már így is amerikai forrásból származik. Eközben az EU klímacéljai miatt egyre nagyobb nyomás nehezedett Brüsszelre az uniós tagállamok és zöld szervezetek részéről. A hosszú távú amerikai LNG-szerződések kritikusai attól tartanak, hogy az EU ezzel évtizedekre a fosszilis energiák rabjává válik.

Az EU-nak a fosszilis energia megszüntetésére kellene koncentrálnia, nem új piacokat keresni

– figyelmeztetett Kai Mykkänen finn energia- és környezetvédelmi miniszter. Mindezek ellenére a Bizottság februárban egy tervet mutatott be az energiaárak leszorítására, amelyben szerepelt az amerikai LNG-import támogatása – akár az amerikai infrastruktúra közvetett finanszírozása árán is:

Habár a politikai tárgyalások eredménytelenek maradtak,

a piaci folyamatok önmagukban is az USA felé terelik az EU-t.

Hiszen a 2024–25-ös téli szezon hideg és kevésbé szeles időjárása miatt az Európai Unió gáztárolói a korábbi évekhez képest jelentősen lemerültek, jelenleg már 34%-os töltöttségen alatt vannak, ami 2022 óta a legalacsonyabb érték. Az EU tagállamoknak a jelenlegi szabályozás alapján (bár ezt vizsgálják jelenleg) november 1-jéig 90%-ra kellene feltöltenie a tárolókat, ehhez azonban idén tavasszal és nyáron jóval több, mintegy 57,7 milliárd köbméter gázt kellene beszerezni, ami 25,8 milliárd köbméterrel több az előző évinél: ami akár 250 extra LNG-szállítmányt is jelenthet.

Európa idén még több amerikai LNG-t fog vásárolni. Nem geopolitikai megfontolásból, hanem mert egyszerűen szüksége van rá, és az amerikai kínálat nő

– mondta Laura Page, a Kpler vezető gázpiaci elemzője.

Az Egyesült Államok időközben új LNG-terminálokat helyezett üzembe Louisiana és Texas államokban, így a kínálat is bővült:

Akadnak még, akik nem adták fel a reményt:

A kérdés az, mennyire komolyan kell venni Trump vámfenyegetéseit. Sokszor ez inkább tárgyalási nyitány, nem végső döntés

– véli Ajay Parmar, az ICIS árupiaci elemzője. 

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Nagy Márton: csökkenhet a lakossági állampapírok prémiuma, és jön a szigorúbb állampapírtartás
Díjmentes előadás

Tőzsde kezdőknek: Hogyan ne égesd el a pénzed egy hét alatt!

Előadásunkon bemutatjuk a Portfolio Online Tőzsde egyszerűen kezelhető felületét, a számlatípusokat és a gyors kereskedés lehetőségeit. Megismerheted tanácsadó szolgáltatásunkat is, amely segít az első lépések megtételében profi támogatással.

Interaktív online előadás

Warren Buffett helyett én: Kezdők útmutatója a befektetéshez

Fedezd fel a befektetés világát úgy, ahogy még sosem! Ez a webinárium egyszerűen és érthetően mutatja be az alapelveket, amelyekre még a legnagyobb befektetők, mint Warren Buffett is esküsznek.

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Ügyvédek

A legjobb ügyvédek egy helyen

Portfolio Gen Z Fest 2025
2025. május 9.
Portfolio Retail Day 2025
2025. április 2.
Portfolio Vállalati Energiamenedzsment 2025
2025. április 8.
Digital Compliance 2025
2025. május 6.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet