Az Egyesült Államok eddig hivatalosan mintegy 60 milliárd dollárnyi összeggel támogatta Ukrajna háborúját Oroszország ellen, ám egy friss kutatás szerint ennek a valós összege még az állítás egyharmadát sem éri el: mindössze 18,3 milliárd dollárt jelent. A legnagyobb különbséget az adja, hogy az amerikai fegyverrendszerek értékét jelentősen túlbecsülik, ameddig a nagyhatalom értékelése alapján eddig 31 milliárd dollár értékben juttatott el rendszereket a kelet-európai országba, addig ez a tanulmány írói szerint valójában inkább csak 12,5 milliárd értéket képviselt a harcok közben.
A másik jelentős eltérést az adja, hogy a szállításhoz jelentős beruházásokat kellett megvalósítani (körülbelül 20 milliárd dollárnyit), ám ezekből mindössze 340 millió dollárt realizáltak Ukrajnában.
Az Ukrajnának nyújtott támogatásról szóló nyilvános nyilatkozatok gyakran nem veszik figyelembe az előirányzatok és a ténylegesen nyújtott támogatás közötti különbséget
– írják. Az elmúlt három évben Washington 50,9 milliárd dollárt nyújtott Ukrajnának, ebből 32,6 milliárd USD-t költségvetési támogatásra költöttek – Világbank és az USAID mechanizmusain keresztül visszatérített bérekre, nyugdíjakra és egyéb kiadásokra. Az is jelentősen rontja a megtérülést, hogy a pénzekből új fegyverrendszereket rendelnek, ám ezek érkezési ideje sokszor évekig is eltart, ezért csak jóval később tudják a harctéren felhasználni ezeket.
A 12,1 milliárd dolláros új fegyverek vásárlására szánt segélyből mintegy 5,5 milliárd dollárnyi volt valós támogatás.
A végkövetkeztetés tehát az, hogy az Ukrajnába ténylegesen eljutott amerikai támogatás értéke 50,9 milliárd dollár, ám ennek nagy része a költségvetéshez járul hozzá főleg. A katonai összeg körülbelül 18,3 milliárd dollárra rúg. Évente ez körülbelül 17 milliárd dollárnyi valós segélyt jelent, sokkal kevesebbet, mint amit a hivatalos adatok tartalmaznak.
Címlapkép forrása: Artur Widak/NurPhoto via Getty Images