A Biden-adminisztráció által az utolsó hónapokban küldött vagy beígért nagy fegyverszállítmányok elegendőek lesznek ahhoz, hogy az ukránok a jelenlegi ütemben folytathassák a harcot legalább az év közepéig - nyilatkozta Celeste Wallander, a Pentagon korábbi magas rangú tisztviselője. Egyes ukrán elemzők szerint országuk akár még tovább is kitarthat ezekkel a fegyverekkel.
Az azonban igencsak kérdéses, hogy mi lesz Amerika támogatásával, ha Biden által beígért fegyverek elfogynak, Donald Trump amerikai elnök és stábja eddig semmilyen hajlandóságot nem mutatott arra, hogy az ukrán haderő támogatását folytassák.
Európa igyekszik felkészülni a hiány pótlására, de kérdés, mennyire tudják kiváltani Amerika segítségét.
2024-ben az Európai Unió, az Egyesült Királyság és Norvégia együttesen mintegy 25 milliárd dollár értékű katonai segélyt nyújtott Ukrajnának - többet, mint az USA ugyanabban az évben. A kontinens jelentősen növelte tüzérségi lőszergyártását, és tárgyalások folynak arról is, hogy az EU idén 30 milliárd dollárra emelje a támogatást.
Emellett Ukrajna saját hadiipara is jelentősen fejlődött, évi 30 milliárd dollár értékű fegyvert állít elő, ami hatszoros növekedés az egy évvel korábbihoz képest. 2024-ben az ország körülbelül 1,5 millió drónt gyártott, amelyek elsődleges védelmi eszközzé váltak a frontvonalakon. Idénre 3000 rakéta és 30 000 nagy hatótávolságú drón gyártását tervezik.
Ugyanakkor bizonyos amerikai eszközöket - köztük fejlett légvédelmi rendszereket, ballisztikus rakétákat és nagy hatótávolságú tüzérségi rendszereket - rövid távon gyakorlatilag lehetetlen lesz pótolni, mivel Európa egyszerűen nem gyárt eleget ezekből, vagy egyáltalán nem is gyártja őket.
Az amerikai segélyek esetleges megszűnése már több mint egy éve fenyegető lehetőség. Trump kampánya során többször is bírálta a Kijevnek küldött milliárdokat, és számos republikánus kongresszusi képviselő ellenezte a legutóbbi, tavaly áprilisban jóváhagyott ukrajnai segélycsomagot.
Az európai vezetők az elmúlt héten több találkozót is tartottak annak megtervezésére, hogyan tudnák támogatni Ukrajnát, ha az USA felhagyna ezzel. Bár a kontinens néhány igen hatékony fegyvert szállított Ukrajnának, az elemzők kétségbe vonják, hogy Európa teljes mértékben képes lenne pótolni az amerikai szállítmányok kiesését.
A legnagyobb kihívást az amerikai gyártmányú légvédelmi rendszerek hiánya jelentené, ami miatt Ukrajnának el kellene döntenie, mely területeit védi és melyeket hagyja védtelenül. Például csak az USA gyárt Patriot légvédelmi rendszereket, amelyek képesek az orosz ballisztikus rakéták lelövésére.
Végül fontos megjegyezni: Donald Trump elnök jelenleg aktívan dolgozik azon, hogy lezárja a háborút, ezek a tárgyalások azonban még csak előzetes szakaszban vannak, így semmilyen garancia nincs arra, hogy sikerül is nyélbe ütni bármilyen alkut az oroszokkal.
Címlapkép forrása: Serhii Mykhalchuk/Global Images Ukraine via Getty Images