Új denevérvírust fedeztek fel Vuhanban, amely képes emberi sejteket fertőzni
Globál

Új denevérvírust fedeztek fel Vuhanban, amely képes emberi sejteket fertőzni

Portfolio
Kínai kutatók egy új, denevérekben található koronavírust azonosítottak, amely képes az emberi sejtekbe behatolni ugyanazon a receptoron keresztül, mint a Covid-19. Bár emberi megbetegedéseket még nem okozott, a felfedezés ráirányítja a figyelmet az állati eredetű betegségek jelentette folyamatos veszélyre - számolt be a Bloomberg.

A vuhani virológiai intézet tudósai nemrég számoltak be a HKU5-CoV-2 nevű új koronavírus felfedezéséről, amelyet több kínai tartományban gyűjtött Pipistrellus denevérekből izoláltak. A vírus a MERS-koronavírussal áll közelebbi rokonságban, és csak távoli kapcsolatban van a Covid-19-et okozó SARS-CoV-2-vel.

A kutatók megállapították, hogy

az új vírus képes az emberi sejtekbe bejutni az ACE2 receptoron keresztül, hasonlóan a SARS-CoV-2-höz.

Laboratóriumi kísérletek azt mutatják, hogy különböző emlősfajokat is megfertőzhet, ami jelzi a fajok közötti átterjedés lehetőségét. A kutatást a denevérvírusok szakértőjeként ismert Shi Zheng-Li vezette.

Bár a vírus képes emberi sejteket megfertőzni, ez nem jelenti automatikusan azt, hogy hatékonyan terjedhet emberről emberre. Jelenleg nincs bizonyíték emberi megbetegedésekre. A kutatóknak még meg kell határozniuk a vírus természetbeni elterjedtségét, különös tekintettel arra, hogy jelen van-e olyan házi- vagy vadállatokban, amelyek közvetítő szerepet játszhatnak az emberek felé.

A szakértők szerint a jövőben további járványokra kell számítanunk.

Ezt több tényező is elősegíti: a légi közlekedés növekedése, az urbanizáció, az erdőirtások, az intenzív mezőgazdaság és a klímaváltozás. Az elmúlt négy évtizedben átlagosan évente több mint három új kórokozót azonosítottak, amelyek emberi megbetegedést okoznak, és ezek 75%-a állati eredetű.

A járványok megelőzése érdekében számos intézkedésre van szükség. A Covid-19 járvány hatására már fejlesztettek innovatív eszközöket a fertőző betegségek monitorozására és megelőzésére, mint például az otthoni gyorstesztek, a szennyvíz-megfigyelés és az mRNS vakcinák. Emellett fontos a vadállat-kereskedelem szabályozásának szigorítása, a globális korai figyelmeztető rendszerek fejlesztése.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

Holdblog

PMÁP: Mi legyen a pénzzel?

Rég volt akkora kisbefektetői felfordulás a hazai piacon, mint most, amikor kifutnak a PMÁP-ok és több ezer milliárd forint keresi a helyét a befektetési világban.... The post PMÁP: Mi legyen a

Kiszámoló

Ez történt a héten 02.23

Olyan viharos időket élünk az elmúlt egy hónapban, hogy csak a fejünket kapkodjuk. Azt lehetett sejteni, hogy Trump visszatérése nem lesz jó a világnak, hogy ennyire nem, azt talán kevesen gondo

PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Hoppá: jönnek az új bónusz állampapírok, ennek sokan nem fognak örülni!
Díjmentes előadás

Tőzsdei túlélőtúra: Hogyan kerüld el a leggyakoribb kezdő hibákat?

A tőzsdei vagyonépítés során kulcsfontosságú az alapos kutatás és a kockázatok megértése, valamint a hosszú távú célok kitűzése és kitartó befektetési stratégia követése.

Tanfolyam

Sikeres befektető online tanfolyam

Képes leszel megtalálni a számodra legmegfelelőbb befektetési terméket, miközben olyan gyakorlati stratégiákat sajátítasz el, amiket azonnal bevethetsz a sikeres befektetésekhez!

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó modern irodaházak

Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.

Green Transition & ESG 2025
2025. március 6.
Agrárium 2025
2025. március 19.
Biztosítás 2025
2025. március 4.
Portfolio-MAGE Automotive Industry 2025
2025. március 26.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet
ukrán fegyveres gyakorlatozik