A vuhani virológiai intézet tudósai nemrég számoltak be a HKU5-CoV-2 nevű új koronavírus felfedezéséről, amelyet több kínai tartományban gyűjtött Pipistrellus denevérekből izoláltak. A vírus a MERS-koronavírussal áll közelebbi rokonságban, és csak távoli kapcsolatban van a Covid-19-et okozó SARS-CoV-2-vel.
A kutatók megállapították, hogy
az új vírus képes az emberi sejtekbe bejutni az ACE2 receptoron keresztül, hasonlóan a SARS-CoV-2-höz.
Laboratóriumi kísérletek azt mutatják, hogy különböző emlősfajokat is megfertőzhet, ami jelzi a fajok közötti átterjedés lehetőségét. A kutatást a denevérvírusok szakértőjeként ismert Shi Zheng-Li vezette.
Bár a vírus képes emberi sejteket megfertőzni, ez nem jelenti automatikusan azt, hogy hatékonyan terjedhet emberről emberre. Jelenleg nincs bizonyíték emberi megbetegedésekre. A kutatóknak még meg kell határozniuk a vírus természetbeni elterjedtségét, különös tekintettel arra, hogy jelen van-e olyan házi- vagy vadállatokban, amelyek közvetítő szerepet játszhatnak az emberek felé.
A szakértők szerint a jövőben további járványokra kell számítanunk.
Ezt több tényező is elősegíti: a légi közlekedés növekedése, az urbanizáció, az erdőirtások, az intenzív mezőgazdaság és a klímaváltozás. Az elmúlt négy évtizedben átlagosan évente több mint három új kórokozót azonosítottak, amelyek emberi megbetegedést okoznak, és ezek 75%-a állati eredetű.
A járványok megelőzése érdekében számos intézkedésre van szükség. A Covid-19 járvány hatására már fejlesztettek innovatív eszközöket a fertőző betegségek monitorozására és megelőzésére, mint például az otthoni gyorstesztek, a szennyvíz-megfigyelés és az mRNS vakcinák. Emellett fontos a vadállat-kereskedelem szabályozásának szigorítása, a globális korai figyelmeztető rendszerek fejlesztése.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images