A 193 tagú Közgyűlés két rivális határozattervezetről szavazott - az egyiket Washington, a másikat Ukrajna és az európai államok készítették - az orosz invázió harmadik évfordulójának alkalmából.
Az Egyesült Államok kénytelen volt tartózkodni saját határozattervezetének szavazásánál, miután az európai országok sikeresen kiegészítették a washingtoni tervezetet olyan megfogalmazással, amely tükrözi az ENSZ régóta fennálló támogatását Kijev iránt, beleértve Ukrajna szuverenitását, függetlenségét, egységét és területi integritását.
Az Egyesült Államok eredeti beadványa nem nevezte Oroszországot agresszornak, és nem ismerte el Ukrajna területi integritását.
Ez a háború soha nem csak Ukrajnáról szólt. Minden ország alapvető jogáról szól, hogy létezzen, megválassza saját útját és agressziótól mentesen éljen
- mondta Betsa Mariana ukrán külügyminiszter-helyettes a szavazás előtt a közgyűlésnek.
Az ENSZ-ben történt összecsapás azt követően zajlott, hogy Trump békekötési kísérletet indított, ami feszültséget okozott Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel, és aggodalmakat keltett az európai szövetségesekben, hogy őket és Kijevet esetleg kihagyják a béketárgyalásokból.
A módosított amerikai határozattervezet 93 támogató szavazatot kapott, 73 ország tartózkodott és 8 nemmel szavazott. Oroszország sikertelenül próbálta módosítani az amerikai szöveget, hogy az tartalmazzon utalást a konfliktus "gyökereire".
Az Ukrajna és az európai országok által készített, a háborút elítélő határozatot szintén elfogadták 93 támogató szavazattal, 65 tartózkodással és 18 ellenszavazattal.
Az Egyesült Államok mellett többek között Oroszország, Észak-Korea, Izrael, és az uniós országok közül egyedül Magyarország szavazott nemmel.
A Biztonsági Tanács 15 tagja szintén szavazni fog ugyanerről az amerikai szövegről. A tanácsi határozat elfogadásához legalább kilenc támogató szavazatra van szükség, és az USA, Oroszország, Kína, Nagy-Britannia vagy Franciaország sem élhet vétóval.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Portfolio