A források szerint a megbeszélések egyfajta mellékcsatornaként működtek, és néhány találkozó Donald Trump elnök november 5-i választási győzelmét követő átmeneti időszakban zajlott.
Bár a résztvevők diplomáciai és biztonsági tapasztalattal rendelkeznek, nem kormányzati tisztviselők, és nem egyértelmű, hogy bármelyiküket kormányuk küldte-e.
A Trump-adminisztráció néhány tanácsadója tud a találkozókról, azonban számos részlet továbbra is homályos, például a megbeszélések napirendje, az ukrán fél esetleges jelenléte, illetve a találkozók kezdetének pontos időpontja.
A genfi találkozók úgynevezett Track Two-megbeszélések voltak, olyan nem hivatalos párbeszédek, amelyek célja a kommunikáció javítása és ötletek felvetése, nem pedig konkrét javaslatok kidolgozása. A múlt héten, a müncheni biztonsági konferencia idején is tartottak ilyen megbeszélést Genfben.
A Reuters korábban beszámolt hasonló Track Two-tárgyalásokról 2023-ban és 2024 elején, amikor Vlagyimir Putyin jelezte, hogy hajlandó lenne megfontolni egy tűzszünetet Ukrajnában. Ezek a tárgyalások azonban látszólag eredménytelenül zárultak. Történelmileg az ilyen jellegű megbeszélések általában segítettek a párbeszéd kialakításában a bizalmatlan felek között, remélve, hogy a jobb kommunikáció diplomáciai áttöréshez vezethet.
Az egyik forrás szerint azonban a Track Two-tárgyalások jelentősége csökkenhetett, mivel az amerikai és orosz tisztviselők az elmúlt hetekben hivatalos párbeszédcsatornákat alakítottak ki.
Kedden Rijádban találkozott egymással a Marco Rubio amerikai külügyminiszter vezette amerikai és a Szergej Lavrov orosz külügyminiszter vezette orosz küldöttség, de egyelőre csak a párbeszéd folytatásában állapodtak meg.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images